На засіданні Кабміну прем'єр-міністр Арсеній Яценюк розкритикував дії НБУ щодо закриття міжбанківського валютного ринку. За його словами, "український ринок наповнений доларами". В той же день Гонтарева звітувала про свою роботу перед Президентом та високопосадовцями.

Читайте також: Наступ Гонтаревої

Тим часом, деякі народні депутати почали збирати підписи щодо розгляду питання про відставку голови Нацбанку. Але за словами керівника фракції БПП Юрія Луценка, єдиний механізм звільнення Гонтаревої з посади це її власна заява.

Українська Конституція передбачає тільки один спосіб звільнення голови Нацбанку її власна заява... Це не може бути рішенням ні парламенту, ні Президента,
заявив нардеп.

Крім того, на його думку, звільнення голови НБУ зараз може позначитись на отриманні кредитної програми від МВФ. І всі кадрові рішення потрібно розглядати після цього.

Чи потрібно відправляти голову НБУ у відставку і як це може вплинути на валютний ринок в Україні, сайту "24" пояснили економічні експерти.

Відставка Гонтарєвої — лише після кредиту МВФ

"Зараз відправляти голову НБУ у відставку не можна, оскільки вона є стороною переговорів з МВФ. Наразі усі заклики змінити голову Нацбанку лише підігрівають кризу", вважає фінансовий анатілтик агенства "Експерт-рейтинг" Віталій Шафран.

Коли у вас міняється перша або друга особа в компанії, банк насторожується і приймає рішення про замороження видачі кредиту. Він аналізує, а хто потім прийде в Нацбанк, чи буде він виконувати той меморандум, який приготувала Гонтарева, чи будуть притримуватись валютних домовленостей на міжбанку тощо,
вважає Шафран.

На його думку, розмов про відставку голови Нацбанку не потрібно вести, поки Україна не отримає перший транш від МВФ. Після цього Верховна Рада може розглядати питання про зміну керівника НБУ: "Якщо керівник допускає помилки в роботі, чому б його не замінити".

Читайте також: Гонтарева має піти, — Яценюк

В Україні голова НБУ з часів Кучми залежний від політичної виконавчої влади, тому важливо змінити не самого керівника, а систему прийняття рішень, вважає експерт: "Ні Президент, ні прем’єр, ніхто не повинен втручатись. Затвердили курс в бюджеті 21,7 грн за долар, затвердили базу грошової політики, і людина працює. Ніякого стосунку до політики ці питання не повинні мати".

Гривня стабілізується?

Відставка голови НБУ лише на кілька днів стабілізує ситуацію на валютному ринку, вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Для валютного ринку немає кращого, ніж відставка неефективного голови НБУ. Після цього, як мінімум на декілька днів, валютний ринок повинен затихнути в очікуванні нового керівника НБУ та нової політики Нацбанку,
вважає Новак.

А от далі ситуація буде залежати від дій нового очільника НБУ. Якщо прийде професіонал та незаангажована людина, то ситуація на валютному ринку може поступово стабілізуватись. Якщо ж призначення буде за політично-квотним принципом, прогнозувати розвиток ситуації важко.

Схожої точки зору дотримується і екс-заступник голови НБУ Олександр Савченко. Валютний ринок стабілізується при сильному незалежному від політики керівникові НБУ. Він зможе навіть стабілізувати курс до запланованого 21,7 грн за долар.

Новий голова, звичайно, може стабілізувати гривню. Якщо він вийде до публіки, задекларує концепцію гуманітарної та валютно-курсової політики, запропонує інструменти, якими буде досягатися така мета, і ринок йому повірить, то все буде в порядку,
вважає Савченко.

Останній шанс Гонтаревої

На думку політолога Володимира Фесенка, зараз у Гонтаревої останній шанс. Все залежить від того, чи вдасться їй найближчим часом стабілізувати курс гривні.

"Ми знаємо, що була зустріч у Президента, була жорстка вимога Порошенка стабілізувати ситуацію з курсом і повернути в зрозуміле поле. Вимога поставлена. Я думаю, якщо вона не впорається, то після рішення МВФ, може бути і відповідне кадрове рішення", вважає Фесенко.

Читайте також: Гонтарева божиться, що після кредиту МВФ долар коштуватиме 20-22 гривні

На його думку, наразі немає сенсу гадати, кого саме Президент може призначити замість Гонтаревої: "Зараз немає сенсу розглядати кандидатів, бо Порошенко здатен до неординарних та нестандартних кадрових призначень".

Читайте також: Прем'єр сказав, що стабілізує гривню