Торги на міжбанку виросли майже до 32 гривень за долар, а деякі обмінники продавали долар майже по 40 гривень. Замість панічних висловлювань люди почали висміювати новий курс долара в соцмережах і складати про нього анекдоти. Частина населення кинулась у магазини, і не чекаючи чергового підвищення цін, почала змітати продукти з полиць. Не поліпшила ситуацію і заява київської прокуратури про провадження проти посадових осіб НБУ.

Закручування гайок

У вівторок Нацбанк ввів обмеження на валютному ринку. Банкам заборонили видавати кредити у гривні на купівлю валюти. А також посилили контроль імпортних контрактів усі договори на суму від 50 тисяч доларів стали обов'язковими для перевірки в НБУ, а платежі за імпортними контрактами більше 500 тисяч доларів повинні проводитися тільки з використанням акредитивів.

Крім того, НБУ збільшив верифікацію банківських контрактів на 1 додатковий день. В результаті на валютному ринку утворилася додаткова пропозиція валюти, яку НБУ довелося самостійно викуповувати за офіційним курсом 28,04 грн/дол.

"Ця сума на рівні 80 мільйонів доларів, які Нацбанк сьогодні купував за офіційним курсом. Це був вимушений захід, і всі гроші, які НБУ викупив за офіційним курсом, найближчим дні обов'язково через інтервенції продасть на ринок", заявила Гонтарева наступного дня.

Президентський килим

Проте в середу вранці на засіданні Кабміну прем'єр-міністр Арсеній Яценюк розкритикував дії НБУ, який без консультацій прийняв рішення про закриття міжбанківського валютного ринку. За його словами, український ринок наповнений доларами. Однак загальний обсяг купівлі-продажу іноземної валюти, який здійснюється банками і контролюється Національним банком, в середньому від 100 до 170 мільйонів доларів.

Читайте також: У Президента розробили заходи для стабілізації валютного ринку

Це означає, що валюта в країні є. І це означає, що частина валюти купувалася й купується з метою проведення спекулятивних операцій. З тією метою, щоб купити за нижчим курсом, а потім продати за вищим, підкреслив Яценюк.

Прем'єр заявив, що разом з міністром фінансів Наталією Яресько їде до Президента, щоб викликати Гонтареву для доповіді. В результаті відбулася розширена зустріч за участю секретаря РНБО Олександра Турчинова, спікера Ради Володимира Гройсмана та голови Адмінстрації Президента Бориса Ложкіна. За цей час в ЗМІ встигла з’явитися інформація, що Порошенко в ультимативній формі зажадав повернути курс до запланованого в Держбюджеті 21,7 грн/дол.

Відразу після цього Гонтарева і Яресько провели короткий брифінг. Глава Нацбанку заявила, що розмови про її відставку не було, це все інсинуації. "Я читала, що в мене була "жорстка розмова з Президентом" разом з Президентом", заявила Гонтарева. За її словами, розмова про стабілізацію ситуації на валютному ринку пройшла плідно.

Чиновниці заявили, що будуть спільно боротися зі спекуляціями і махінаціями на валютному ринку. А Яресько заявила, що депозити населення ніхто чіпати не збирається, і нагадала про 5-10% збору на імпорт.

Невідома величина

"Всі заходи Нацбанк ввів виключно для того, щоб стабілізувати наш ринок, тому що фундаментальних причин для падіння курсу гривні немає. Ні Нацбанк їх не бачить, ні уряд, ні МВФ їх не бачить", вважає Гонтарева.

Читайте також: Долар — від 11 до 25! Усі обіцянки Гонтаревої по курсу

За її словами, панічні настрої пов'язані "з нераціональною поведінкою ринку, яким більше рухає страх, ніж якісь фундаментальні причини". І якщо прибрати панічну складову, то цифри самі повернутися до потрібних показниками. Проте, яким буде курс після стабілізації, коментувати не змогла.

В країні є валюта. Те, що відбувається зараз на валютному ринку, це спекуляція і гра проти гривні, підтримує Яресько.

За її словами, уряд робить все для стабілізації гривні: "Але ні ми, ні ви не можемо прогнозувати курс".

На запитання журналістів про те, що курс на "чорному ринку" досяг позначки 40 гривень за долар, Гонтарева зазначила: "Ми взагалі не коментуємо "чорний ринок", тому що ми його не контролюємо... Це не завдання Національного банку. Наше завдання, щоб у нас на міжбанківському ринку, в міжбанківському секторі стабілізувалася ситуація, тому що панічні рухи курсу дестабілізують економіку, банківську систему. І тому Нацбанк просто зобов'язаний втручатися. Інструментарій Нацбанку обмежений, тож доводиться втручатися адміністративними заходами".

Дотягнути до весни

За словами Наталії Яресько, стабілізація ситуації головна задача. 3 березня парламент розгляне декілька законопроектів, необхідних для отримання кредиту МВФ. Адже 11 березня Рада директорів МВФ планує ухвалити рішення про кредит для України. При позитивному рішенні України в лічені дні отримає перший транш. Всього в 2015 році, за словами Гонтаревої, Україна очікує отримати від МВФ більше 8 мільярдів доларів.

Валютне сподівання

Однак, на думку екс-заступника голови НБУ Олександра Савченка, теперішні дії тільки погіршують ситуацію. І транш МВФ не обов'язково стабілізує курс гривні.

Читайте також: Російські банки відіграли ганебну роль у ситуації із гривнею, — експерт

Це залежить від того, чи з тих 5 мільярдів доларів траншу зайдуть 1,5 мільярда на валютний ринок. Бо раніше гроші МВФ використовували поза валютним ринком. І вони не впливали на курс. І все буде залежати від того, як вони будуть використані. Якщо хоча б 30% піде на міжбанківський ринок, то це покращить ситуацію. А якщо ні, то позитив буде тільки психологічний та інформаційний, але не фінансовий, вважає Савченко.

На його думку, якщо не зміняться дії Нацбанку та Мінфіну, то девальвація гривні буде тільки погіршуватись. Тому потрібно принципово міняти валютну політику.

Як заявив голова Комітету економістів України Андрій Новак, дії, які були прийняті, запізнились на 9-10 місяців. І це запізнення дорого коштує, бо щоб вийти із цієї ситуації Україні знадобиться декілька років. А от повернення до запланованого курсу 21,7 грн/дол. буде дивом.

"Це буде добре, якщо ми будемо мати настільки велике зміцнення гривні. Практика минулих років показує, що після девальвації відкат гривні назад, тобто зміцнення, відбувається на лічені відсотки. Це буде диво, гарне і позитивне, якщо ми зупинимось посеред року на позначці 21,7 грн/дол. Але, в принципі, це можливо зробити, якщо будуть чіткі політичні дії, а саме головне, коли в економіці з'явиться те, чого не має, стратегія економічної політики країни, яку мають разом виробити і впроваджувати уряд і НБУ", — вважає Новак.

Читайте також: Без кредиту МВФ Україну чекає низка проблем