Після того, як у 1974 році країну надвоє розрубав озброєний громадянський конфлікт, Кіпр був розділений так званою "зеленою лінією" — буферною зоною, охороняти яку доручили спеціальному контингенту Збройних сил ООН. На півночі утворилася невизнана донині Турецька Республіка Північного Кіпру, яку признала тільки Туреччина. Рівно рік Президент Республіки Кіпр і лідер Північного Кіпру вели переговори про возз'єднання острова під егідою ООН. Сьогодні населення двох країн на Кіпрі живе абсолютно різним життям. Республіка Кіпр в 2004 році вступила в Європейський Союз, тому економічні умови призвели до того, що на півдні острова виросли сучасні європейські міста з офісами міжнародних компаній і магазинами провідних світових брендів. У той час як північні території стали нагадувати країну третього світу.

Як живе Кіпр

Дуже по різному живуть кіпріоти по дві сторони "зеленої лінії". Достатньо сказати лиш те, що ВВП Республіки Кіпр в шість раз перевищує ВВП своїх північних сусідів. Звичайно нижчі зарплати і ціни в північних кіпріотів. Тож жителі Республіки Кіпр їздять на північ за покупками. В той же час існує проблема розповсюдження незаконних казино, торгівлі наркотиками.

Підтримка Туреччини

Туреччина підтримує північний Кіпр. Особливо від неї залежний державний сектор. Але бувають певні "збої": в грудні 2015 року не було узгоджено нове Погодження про підтримку, в результаті держслужбовці та пенсіонери не отримали своїх виплат.

Об’єднання острова

Експерти визнають, що об’єднання допоможе покращити економіку обох частин Кіпру. За прогнозами, через 20 років ВВП об’єднаного Кіпру може перевищити нинішнє сумарне ВВП обох частин острову в 1,5 рази.

Окрім цього, це дозволить розробляти газове родовище, яке було відкрито нещодавно на шельфі острова.

Хто хоче об’єднання

Турки-кіпріоти хочуть об’єднання. Це дані референдуму, який провели в 2004 році. Тоді вже була ідея об’єднання. За неї проголосували 75% турків-кіпріотів. Але 65% греків-кіпріотів її відкинули.

Бар’єри до об’єднання

Ще не до кінця зрозуміло, як населення може підтримати на референдумі питання про об’єднання. Адже існує ряд невирішених питань. Одне з них — нерухомість, яка залишилась на півночі. Її залишили греки-кіпріоти, які переселились на південь в рамках програми обміну населенням. Так само і з нерухомість турків на півдні острова.

Також є питання про статус турків, які переїхали з Туреччини на острів вже після роз’єднання.

Є питання щодо контингенту турецьких військ. Турки-кіпріоти вважають його запорукою безпеки, в той час як греки-кіпріоти вважають це окупацією.

Самому населенню слід навчитися довіряти один одному, адже за ці роки виросло покоління, яке жило порізно.

Паралель з Кримом

Самі кіпріоти теж бачать схожість з ситуацією з Кримом. І вказують на те, що затягувати це питання не можна.

Більше — дивіться в інтерв'ю.