Надзвичайний Донбас
Уряд оголосив надзвичайну ситуацію в Донецькій і Луганській областях. Координувати дії введеного режиму буде спеціально створена державна комісія. А повноваження місцевої влади тимчасово передадуть "військово-цивільним адміністраціям", роз’яснюють у прес-службі президента.
Представники влади наголошують, що надзвичайний стан ввели, аби відновити інфраструктуру Донбасу. Обмежень прав громадян не буде.
Ніяких обмежень прав і свобод режим надзвичайної ситуації не має на увазі. Він спрямований у першу чергу на відновлення інфраструктури,
— каже голова Донецької ОДА Олександр Кіхтенко.
Біженців більшає
Через війну на Донбасі вже півтора мільйони українців стали біженцями. Близько мільйона з них — втекли в інші регіони України. Найчастіше внутрішні переселенці обирають центральні, північні й південні області. Ще близько півмільйона — виїхали до Росії.
За нашими даними станом на 26 січня зареєстровано 942 748 осіб. Це обліковано осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території та з районів проведення АТО,
— повідомив представник Мінсоцполітики з питань внутрішніх переселенців Марина Ворона.
Крим придушують
У Криму посилюють репресії проти кримських татар, в опалу потрапили навіть представники угодних Кремлю організацій. Заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза затримали за звинуваченням в організації протестів проти російської окупації в Сімферополі.
Чийгозу загрожує до 10 років ув'язнення. А от арешт Сейдамета Гемеджі, одного з лідерів проросійської кримськотатарської організації "Себат", пов’язують з критикою місцевої влади через земельні питання.
Також російські силовики провели обшук та забрали сервер з усім відеоархівом єдиного кримськотатарського телеканалу ATR. Слідчих начебто цікавили відеозаписи мітингу під Радою міністрів та Верховною радою Криму торік у лютому. Слідчі ФСБ також допитали керівників телеканалу.
"За нашими даними ця акція швидше за все спланована і організована кримським урядом. Час від часу АТР відчував тиск, але силові санкції проти нашого телеканалу досі не вирішувалися застосовувати, так як ми не порушували і не порушуємо закон, але мабуть нинішню кримську владу не влаштовує саме існування не підконтрольного їй телеканалу", — повідомила заступник гендиректора телеканалу ATR Ліля Буджурова.
Рятівні долари
Захід продовжує фінансово підтримувати Україну. Канада надасть Україні низьковідсотковий кредит на 200 мільйонів канадських доларів. Оттава залишає за собою право проводити аудит наданих коштів, а Україна зобов’язалася звітувати про їх використання. Два мільярди доларів кредиту надали Україні Сполучені Штати.
Військовий наступ сепаратистів проти жителів сходу, який підтримує Росія, продовжується. І це лише один з прикладів того, через які випробування проходить Україна. Тим не менше — народ проявляє хоробрість і мужність, а лідери України шанують висловлену народом волю і приступили до виконання нелегких реформ. І це заслуговує похвали,
— каже міністр фінансів США Джозеф Лью.
ДТП на Сумщині
Військовий "Урал" протаранив автобус зі школярами на Сумщині. Автобус довозив на навчання учнів сільської школи. Внаслідок ДТП постраждали 11-ро дітей, двоє — у важкому стані.
"Забрали дітей, піднімаюсь я, перед підйомом 2-гу передачу, приїжджаю майже серед підйому, майже на виході, обганяє "Урал" оту машину – не обганяється, свідок є. Той ще на спідометр глянув – 65км їхав, а "Урал" військовий пішов на обгін перед горою", — розповідає водій шкільного автобуса.
Побили журналіста
На Харківщині працівники міліції брутально повелися з журналістами. Троє працівників ЗМІ — двоє українських Костянтин Реуцький та Настя Станко, та польський кореспондент Павло Пеньонжек — поверталися додому із зони АТО. На виїзді з Харкова їх зупинили працівники спецпідрозділу міліції.
Дісталося Костянтинові Реуцькому. У МВС заявляють — журналіста не били, а тільки "блокували". Харківська обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження.
Самогубства екс-чиновників
Цього тижня одразу два колишні посадовці наклали на себе руки. Екс-перший заступник директора "Укрзалізниці" Микола Сергієнко застрелився у своїй квартирі. Повішеним у власному будинку знайшли колишнього голову Харківської облради Олексія Колєсніка. Обставини подій з’ясовують.
Смолоскипна хода
Україна вшанувала героїв Крут. У пам'ять про юних патріотів, які дали бій більшовицькій армії на підступах до Києва, тисячі людей у різних містах України провели смолоскипну ходу.
Річниця звільнення
Цього тижня минуло 70 років з часу визволення Освенцима. 27 січня 1945-го браму "табору смерті" відчинили війська Першого українського фронту Червоної армії. За 5 років існування концтабору тут стратили понад мільйон осіб, переважно євреїв. Пам’ятні заходи в Освенцимі відвідали лідери багатьох країн, зокрема і Президент України Петро Порошенко. Росію на церемонії представляв заступник голови адміністрації Путіна Сергій Іванов.
Винен Кремль?
У Лондоні відновили розслідування у справі Литвиненка. Суд має встановити, чи причетний Кремль до вбивства колишнього працівника російських спецслужб. Як відомо, сам Олександр Литвиненко перед смертю звинуватив у своєму отруєнні особисто Володимира Путіна. Розслідування буде публічним, тобто адвокати матимуть доступ до документів, які раніше були засекреченими. Давати хід справі раніше Британія не хотіла, побоюючись зіпсувати стосунки з Росією. Змінити рішення змусила російська агресія в Україні.
Питання, які ставить ця справа, вкрай важливі. Тому до цього прикута увага всього світу. Адвокат вдови Олександра Литвиненка, Марини та її сина Анатолія, привернув мою увагу на те, як охарактеризував цей злочин Комітет закордонних справ: "мініатюрний ядерний удар на вулицях Лондона",
— каже суддя у справі Литвиненка Роберт Оуен.
Краса по-українськи
Українка потрапила у трійку найкрасивіших жінок планети. 20-річна харків'янка Діана Гаркуша здобула титул другої віце-міс у фіналі конкурсу Міс Всесвіт. Під час участі в конкурсі Гаркуша не раз згадувала конфлікт на Донбасі.
А один із образів українки називався "Наречена війни". Титул "Міс Всесвіт" дістався колумбійці. Першою віце-міс стала представниця Сполучених Штатів.