Законопроект, який дає парламенту право звільняти керівників антикорупційних органів Артур Герасимов і Максим Бурбак зареєстрували ввечері 6 грудня. Через кілька годин після реєстрації законопроект одразу з'явився в порядку денному, а потім зник.
Читайте також: Як міжнародна спільнота відреагувала на зняття скандального законопроекту про НАБУ
Ідея звільняти керівників антикорупційних органів з порядку денного зникла не випадково. Громадські організації одразу почали закликати людей на акцію протесту. Ідею назвали спробою знищити НАБУ, бо зараз орган незалежний від політиків. Дуже жорстко відреагували і на Заході. "Провал" антикорупційної реформи означатиме для України кінець підтримки і фінансові втрати – миттєво заявили там.
Не підтримую. Саме незалежність була і є наріжним каменем НАБУ. А витягати наріжний камінь має наслідки для структури міжнародної економічної підтримки України,
– розповів посол Канади в Україні Роман Ващук.
Зовсім не через таку реакцію міжнародних партнерів і суспільства документ зняли з порядку денного, переконує його співавтор Артур Герасимов. Каже, то щоб дати змогу іншим депутатам зареєструвати альтернативні законопроекти.
"Це був порядок денний сесії. Він (законопроект – ред.) не вносився в порядок денний сьогоднішнього дня. Дискусія розпочата, ми чекаємо на обмін думками і після того винесемо це в площину комітету і в зал", – пояснив голова фракції "Блок Петра Порошенка" Артур Герасимов.
Читайте також: МВФ дорікнув українській владі за дії щодо НАБУ
У законопроекті, що вирішує питання звільнення керівників антикорупційних органів, основним комітетом визначили не антикорупційний, а регламентний.
Це була така бандитська проба: а як суспільство відреагує, а як американці відреагують. Шахраї так діють,
– заявив народний депутат України від фракції "Самопоміч" Єгор Соболєв.
Депутати-антикорупціонери кажуть, що, намагаючись підкоригувати процес звільнення очільників НАБУ та САП, депутати не про верховенство права дбали, а про власну "безпеку".
"Це було намагання поставити незалежні органи під політичний контроль. Я думаю, що вони це не припинять, думаю, що рішення таке приймалось напряму Петром Порошенком, Арсенієм Яценюком і тими людьми, які керують "Народним фронтом", – зазначив народний депутат України "Блок Петра Порошенка" Мустафа Найєм.
Читайте також: Це план зі знищення НАБУ: антикорупційне відомство зреагувало на скандальний проект
Не змогли змінити процедуру звільнення керівника НАБУ, а от Єгора Соболєва таки позбулися. Це також крок до знищення антикорупційної реформи. За звільнення Соболєва з посади голови антикорупційного комітету проголосували БПП, "Народний фронт", "Радикальна партія", "Опоблок" та "Відродження". Тобто ті, хто підняли це питання на комітеті.
Ці люди в своєму клептократичному запалі поставили країну на грань катастрофи. Вони повертають нас в бік Росії, розвертають країну від Заходу, логічно, що в бік Росії. То скажіть мені, хто більший агент Кремля,
– заявив позафракційний депутат Віктор Чумак.
Водночас голова "Самопомочі" Олег Березюк додав, що звільнення Єгора Соболєва та напади на НАБУ свідчить про знищення антикорупційної системи в Україні.
Депутати кажуть, навіть, якщо законопроект Герасимова-Бурбака не вдасться запровадити, коаліція спробує звільнити незалежного від них директора НАБУ, призначивши підконтрольного аудитора для НАБУ. Тепер в комітеті відібрати пристойну людину буде значно складніше.