У цьому списку понад 20 тисяч помічників нардепів. Із них трохи більше тисячі працюють за контрактом, понад 14 тисяч – добровільно та решта – держслужбовці. Екс-депутат від блоку "Наша Україна–Народна самооборона" Сергій Василенко один із тих, хто відзначився найбільше.
Усім цим помагачам платять із державного бюджету. Зараз близько 14-ти тисяч на одного народного обранця – щомісяця. Експерти порахували, на всіх їхніх помічників треба до ста мільйонів – на рік. Минулого скликання сума була ще соліднішою.
На той момент, коли ми зверталися до суду, ця сума була навіть більшою. Витрати і розмір фонду оплати праці помічників народних депутатів тоді становив близько 20 тисяч гривень на місяць,
— розповідає юрист.
Нині чиновники своїх помічників не ховають. Їхні контакти розмістили на сайті Верховної ради. У Сергія Пашинського їх – 15. Каже, у минулому скликанні було більше.
Тим часом свою праву руку деякі депутати шукають в Інтернеті. Обіцяють 8 тисяч гривень на місяць, плюс премії. Фахівці кажуть, чимало обранців у лави помічників пропихають "своїх" – заради пільг та статусу держслужбовця.
Утім, здебільшого, коли помічників – купа, робота – стоїть, нарікають експерти. Не законотворчістю, зате сотнею помагачів колишній "БЮТівець" Ігор Савченко – усім втер носа.
Депутат може мати не більше 31 помічника. У нього було їх аж 102. За весь період у 5 років. Якщо проаналізувати його активність як депутата. То за весь цей час було зареєстровано лише 13 законопроектів,
— кажуть активісти.
Помічники та асистенти депутата це теж привілей. І хоча обранці цього скликання свої пільги трохи урізали, відмовлятися від них не збираються. Для порівняння. В той час як українські нардепи можуть мати три десятки помічників, їхні французькі колеги – лише трьох.