Вони за покликом серця захищали власну землю, але воїнами їх не визнають, бо в Україні немає відповідних законів. У Дніпропетровську вже майже півроку суди різних інстанцій розглядають справу загиблого в зоні АТО добровольця Олександра Петрушова.
Колишній військовий-афганець, учасник Євромайдану до регулярних військ не потрапив за станом здоров'я. Але всидіти дома воїн не зміг – пішов служити до ДУК. 12-го серпня автобус, в якому їхав доброволець зі своїми товаришами задля обміну полоненими, потрапив у засідку – озброєні російські найманці розстріляли його на блокпосту в Мар'їнці, що на західній околиці Донецька. 12-ро добровольців, серед яких і Олександр –загинули.
Аби підтвердити участь чоловіка у війні, Ольга боролася майже півроку. Але саме по собі рішення суду про участь добровольця в АТО не передбачає надання офіційного статусу учасника бойових дій. І, звичайно, не надає право на пільги та виплати. Схоже на те, що вдова їх так і не отримає — міжвідомча комісія, яка розглядає заяви, відмовилася надавати загиблому статус учасника бойових дій через відсутність відповідної законодавчої бази.
Читайте також: "Гай пам'яті" висадили у Дніпропетровську
Тож родині Петрушових знову довелося звертатися до суду. Підтримати вдову у Дніпропетровський окружний адміністративний суд прийшли бійці, з якими і захищав українську землю загиблий.
Сьогодні відкритих судових позовів від родин добровольців, які загинули в зоні АТО – більше сотні, – обурюються добровольці. Громадські діячі кажуть: разом з учасниками АТО та юристами розробили й вже відправили свої пропозиції уряду.
Судове засідання у справі Олександра Петрушова перенесли на 5 травня. Утім, головне питання не в тому, чи стане рішення окружного суду у Дніпропетровську прецедентом у встановленні військового статусу добровольця. Головне, чи народні обранці ухвалять закон, за яким усі захисники України незалежно від назви й статусу підрозділу, а також терміну давності перебування на передовій, отримають статус учасників бойових дій.