Про це сайту "24" розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Очевидно, американці розуміють, що зараз влада України ризикує, і ці ризики пов’язані із зобов’язаннями, які вона на себе взяла перед західними партнерами. Це сигнал, що це призведе до позачергових виборів, і західні партнери з розумінням поставляться до подібної ініціативи,
– вважає Кулик.
Щоправда, як відзначає експерт, у доповіді американців не вказано, про які саме вибори йдеться – парламентські чи президентські. Як зауважує Віталій Кулик, США хочуть, щоб українська влада імплементувала пакет реформ, зокрема, був ухвалений закон про антикорупційний суд. На думку експерта, ті, на кого це послання розраховане (весь політикум), його повинні почути. Вочевидь, говорить він, зараз ми побачимо і почуємо зміну риторики, пов’язаної з антикорупційним судом, діяльністю НАБУ і інших антикорупційних інституцій.
Більш детально про дострокові вибори – в матеріалі: США б’ють на сполох: Україні загрожують…. вибори
Водночас, Кулик наголошує, що має бути баланс національних інтересів і інтересів західних партнерів, в першу чергу – США.
"Підтримка Заходу залежить не лише від того, наскільки Київ слухняно виконує його пропозиції і рекомендації. Але й від того, наскільки державна влада може опиратися на певні групи інтересів у самій країні, в тому числі, громадянське суспільство, і наскільки забезпечить національний інтерес в реалізації тих чи інших завдань. Зокрема, в боротьбі з корупцією", – підкреслює експерт.
За його словами, якщо ми створюємо інструмент зовнішнього впливу і зовнішнього втручання, це одна історія. Якщо ми говоримо, що це мають бути дійсно незалежні антикорупційні інституції, які будуть не підконтрольні ні Заходу – "вашингтонському обкому", ні адміністрації президента, це інша історія. І цей баланс інтересів, на переконання Кулика, має бути забезпечений.
Водночас, на думку Віталія Кулика, технологічно дострокові вибори до парламенту реальні. До виборів, за його словами, може призвести ініціювання масових протестів, мітинги, перекриття руху транспорту тощо. Це переросте в парламентську кризу і як наслідок – вибори.
Читайте також: Експерт назвав причини, які можуть призвести до дострокових виборів
"Технологічно дострокові парламентські вибори можливі навіть без законодавчого забезпечення. У нас країна чорних лебедів, які в нас постійно гніздяться. Будь-які зовнішні впливи, нестандартні дії призведуть до вибуху більшості, переорієнтації частини політичного класу на інші центри прийняття рішень. І ось ми вже маємо блокування парламенту. Далі справа техніки і юридичної казуїстики, як можна ті чи інші норми закону використати для проведення виборів", – вважає Кулик.
Нагадаємо, директор національної розвідки США Ден Коутс у доповіді "Оцінка глобальних загроз розвідувальними службами США" зазначає, що Україні загрожують внутрішні потрясіння, які можуть похитнути прозахідні настрої країни.
Коли в Україні мають відбутися наступні вибори? У березні 2019 року Україна обиратиме нового президента. У цей ж рік – восени мають відбутися і чергові вибори до Верховної Ради.