Про що говоритимуть Волкер і Сурков і чи будуть ефективними переговори – в матеріалі сайту "24".
По гарячих слідах
Перша зустріч Курта Волкера і Владислава Суркова була зовсім нещодавно – 21 серпня в Мінську. Перемовини відбулися фактично одразу після того, як Волкер, якого щойно призначили спецпредставником США по Україні, відвідав зону конфлікту на Донбасі. Як відомо, Волкер заявив, що на сході України триває гаряча фаза справжньої війни, і потрібно докласти максимум зусиль для завершення конфлікту.
Читайте також: Бойовики нещадно обстрілюють Мар'їнку: шокуючі фото
США хочуть завершення війни, яка відбирає все більше життів українців
Від першої зустрічі Волкера і Суркова (який перебуває під санкціями США і ЄС через анексію Криму – "24") спостерігачі не очікували особливих результатів. На думку більшості, вона мала ознайомчий характер. Втім, як тоді відзначив політичний експерт Сергій Постоловський, один і другий приїхали на свою першу зустріч не з голими руками. В них були певні пропозиції і плани. І на їхній основі вони робитимуть спільний план, де будуть враховані пропозиції Росії і США. Ці пропозиції, вважає політолог, могли стосуватися припинення гарячої фази війни або заморозки конфлікту на Донбасі.
Читайте також: Затримали терористів, які вчинили 8 терактів на території України
Водночас директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк переконаний, що під час першої зустрічі Суркова просто поставили перед конкретним фактажем щодо кроків США із врегулювання конфлікту на Донбасі. Одним із таких намірів США, вважає Давидюк, є надання Україні летального озброєння. І це певним чином було підтверджено візитом 24 серпня в Україну глави Пентагону Джеймса Меттіса, який заявив про те, що США нададуть нам нові види озброєнь.
США нарощує темпи
Після зустрічі Волкера і Суркова події стали розвиватися досить швидко. Вашингтон став все помітніше намагатися в той чи інший спосіб тиснути на Москву, щоб вирішити збройний конфлікт на Донбасі. Заяви про надання Україні летального озброєння, а також посилення антиросійських санкцій стали лунати все частіше з вуст американських високопосадовців. Сенат США заклав у бюджет на 2018 рік 500 мільйонів доларів на військову підтримку України.
Трамп хоче налагодити стосунки з Путіним, але для цього потрібно вирішити конфлікт в Україні
Волкер в інтерв’ю "Голосу Америки" заявив, що Росія намагалася на Донбасі створити ще один заморожений конфлікт, але це їй не вдалося.
Вони (Росія – "24") вважали, що зможуть створити ще один заморожений конфлікт на кшталт Абхазії чи Південної Осетії, щоб домогтися свого. Однак зараз вони починають розуміти, що це не йде їм на користь, а навпаки може їм багато коштувати. Якщо подивитись наперед, вони, можливо, сподівались, що будуть зняті санкції, однак цього не станеться. Насправді санкції тільки посилились. Можливо, вони думали, що зможуть заховатись за так званими сепаратистами і говорити, що Росія тут ні до чого – у це вже ніхто не вірить,
– наголосив Волкер.
Також спецпредставник США зазначив: навіть якщо Росія виконає Мінські домовленості, то санкції, введені Вашингтоном через анексію Криму, все одно залишаться.
Така активізація США, на думку експертів, пов’язана з тим, що Вашингтон хоче перезапустити стосунки з Росією. Але для цього необхідно врегулювати конфлікт на Донбасі. Тому йде пошук шляхів і компромісів. Причому є загроза, що такий компроміс може бути за рахунок національних інтересів України. Оголошення про другу зустріч Волкера і Суркова свідчить про те, що позакулісні переговори між США і Росією постійно тривають.
Миротворча місія і летальне озброєння
Як заявив Теффт, Волкер і Сурков під час зустрічі обговорюватимуть питання миротворчої місії ООН на Донбасі. На думку Постоловського, найбільш гостре питання, яке виникне під час перемовин – розміщення миротворців на українсько-російському кордоні. Росія, нагадує експерт, категорично наполягатиме на тому, що миротворці не повинні мати доступ до кордону.
Росія більше всього боїться, що Україна отримає летальну зброю
З іншого боку, вважає експерт, компромісом може бути заява Волкера про сценарій проведення місцевих виборів на Донбасі після того, як будуть введені миротворці. В такому випадку, зауважує він, США щось запропонують Росії натомість. Або послаблення санкцій, або ж у складі миротворчої місії будуть російські війська. Але на це не погодиться Україна. Тому що автоматично Росія з країни-агресора стає миротворцем.
З боку Волкера основним аргументом буде те, що Росія повинна прийняти варіант, який задовольняє всіх, поступаючись певними своїми амбіціями. За що буде певне послаблення санкцій, покращення дипломатичних стосунків між США і Росією. Інакше США знову посилять санкції проти Росії і нададуть Україні летальну зброю,
– переконаний Сергій Постоловський.
Першим аргументом Суркова, вважає експерт, буде використання права вето Росії в Радбезі ООН. Росія, говорить Постоловський, наполягатиме, що на окупованих територіях відбудеться заміна керівників сепаратистських утворень, але для цього Україна має закріпити за ОРДЛО особливий статус і провести місцеві вибори. Кремль також хоче, щоб і надалі на цих територіях були присутні російські військові.
Натомість Микола Давидюк наголошує, що Росія по-своєму вже готується до цієї зустрічі.
Низка подій: інформація про начебто торгівлю України зброєю з Південним Суданом, дискредитація наших військових, вибухи складів з боєприпасами в Калинівці – план підготовки до зустрічі представників США і Росії. Росія дестабілізує ситуацію в Україні, намагаючись створити імідж ненадійного партнера, щоб мати козирі на переговорах з Волкером, що нам не можна давати летальну зброю,
– зауважує політолог.
Водночас, за словами Давидюка, на переговорах позиція Волкера буде більш конструктивною, ніж Суркова. (До речі, Волкер заявив, що вибухи в Калинівці не вплинуть на рішення США щодо надання зброї Україні).
Читайте також: Турчинов зробив гучну заяву про торгівлю зброєю з Південним Суданом
"Захід пропонує зовсім інший інструментарій, ніж Путін. Контингент не складатиметься на 90% з росіян, білорусів, сербів і представників дружніх африканських республік. Буде міжнародний контингент, для якого завдання – мир, а не ескалація і легалізація сепаратистів", – наголошує Давидюк.
Певне тло перед зустріччю Волкера і Суркова готує Україна спільно із Заходом. Народний депутат Ірина Луценко повідомила, що цього тижня в парламенті зареєструють законопроект про реінтеграцію ОРДЛО. Зокрема, ЗМІ повідомили, що в документі буде затверджено термін "російська окупаційна влада". Як пишуть мас-медіа, новий закон відповідатиме і Мінським угодам, і так званому плану Макрона – стимулювати Україну і Росію почати кроки з деескалації.
Зрозуміло, що друга зустріч Волкера і Суркова далеко не остання. Вочевидь, перемовини будуть складнішими, ніж попередні. Волкер назвав Суркова – архітектором ситуації на Донбасі. Хоча в той же час американський представник говорив і про те, що бачить у Суркові людину, яка може допомогти у врегулюванні конфлікту на Донбасі.
Навряд чи Сурков піде на якісь поступки. Позиція Росії чітка – миротворці тільки на лінії розмежування. Однак, чим би не завершилися переговори, відсутність результату – також результат. Миротворці – не панацея для розв’язання збройного конфлікту. Україну влаштує тільки сценарій розміщення місії ООН по всій окупованій території з доступом до українсько-російського кордону.
Якщо Кремль цю позицію категорично і далі відкидатиме, то потрібно переходити до інших шляхів. Але однозначно, що активізація США змушує Росію шукати компроміс. Кремль дійсно боїться, що Україна отримає летальну зброю. Головне, щоб у цьому процесі були повністю враховані національні інтереси України. Тому що переговори Волкера і Суркова без присутності українського представника можуть виявитися не на нашу користь.
Читайте також: Україна – ООН: перезавантаження