Сфера логістики постійно шукає нові шляхи для оптимізації та спрощення роботи, і одним з інноваційних рішень, яке знаходить все більше застосування, є блокчейн-технологія. Ця технологія дозволяє ефективно розв'язувати проблеми з документацією, що часто затримує процеси та призводить до витрат.
Читайте також Галузі завтрашнього дня: як блокчейн та штучний інтелект створюють нові можливості
Чимало міжнародних компаній уже успішно використовують блокчейн-технології в логістиці та заощаджують значні суми коштів. Наприклад, близько 40 мільярдів доларів економляться лише на документації. Це стає можливим завдяки використанню розподіленого реєстру, який забезпечує прозорість, безпеку та автоматизацію процесів.
У індустрії блокчейн-логістики є порядно проєктів, за якими варто слідкувати та можна навіть розглянути можливість інвестування. Деякі з цих проєктів пропонують власні токени (чи монети), які можна придбати на біржі, наприклад, на біржі WhiteBIT.
Простими словами блокчейн – це децентралізована та відкрита база даних щодо транзакцій, яка зберігає впорядкований ланцюжок записів (блоків), які неможливо змінити або видалити – можна лише додавати нові операції. До її переваг належать:
- прозорість,
- надійність зберігання даних від шахраїв,
- впорядкованість.
До слова, цю своєрідну книгу обліку використовують для відстеження всіх операцій, пов’язаних з криптовалютами.
Застосування блокчейн-технології в логістичних ланцюгах постачання
У найближчих 5 років очікується, що світовий ринок логістики буде оцінюватися у 13,3 трильйона доларів, в той час, як у 2021 році цей показник був на позначці 9,5 трильйона доларів. Хоча логістична сфера стрімко росте, є фактори, які гальмують цей процес. Зокрема:
- людський фактор;
- складнощі у веденні та впорядкуванні документів;
- велика кількість контрагентів.
Система блокчейну здатна не тільки розв'язувати ці проблеми, а й збільшити показники ВВП та зекономити понад 40 мільярдів доларів на простих операціях.
Як виглядає схема блокчейн / Фото – Unsplash
Переваги блокчейну в логістичній галузі
Внаслідок того, що зазвичай документообіг у сфері логістики зберігається у різних системах обліку, процес може мати безліч проблем з організацією роботи. Наприклад, може загубитись вантаж, виникнути додаткові витрати на документообіг тощо.
Блокчейн може покращити бюрократичну складову завдяки таким якостям:
Прозорість ланцюга постачання
Технологія забезпечує прозорість та відстеження кожного кроку в ланцюжку постачання. Це дозволяє усім учасникам, включаючи виробників, постачальників, перевізників та клієнтів, бачити та перевіряти інформацію про вантаж, терміни доставки та стан товару. Блокчейн надає усі дані у відкритому доступі без можливості змінити щось на користь недобросовісних учасників угоди.
Ще одним плюсом є те, що замовник може бачити результати попередніх робіт контрагента та на базі цього приймати рішення, чи співпрацювати з ним.
Підвищення довіри користувачів
Враховуючи попередню перевагу, завдяки прозорості, клієнти будуть довіряти вам ще більше. Адже вони зможуть перевірити, коли і як був виготовлений певний товар, та впевнитися у добросовісності продавця. Це сприятиме не лише формуванню позитивної репутації на ринку, але й залучатиме нових клієнтів у ваш бізнес.
Прискорення доставки та економія коштів
Технологія може спростити та прискорити обробку документів, що пов'язані з доставкою, включаючи накладні, вантажні документи, митні декларації тощо. Це дозволяє зменшити затримки, скоротивши час доставки. Крім того, блокчейн може допомогти зменшити витрати на адміністративні процедури, такі як перевірка документів та операції підтвердження.
Що стосується мінусів впровадження блокчейну, то їх майже немає, за виключенням:
- Технологія може стикатися з проблемами масштабованості, особливо при великому обсязі транзакцій.
- Підтримка блокчейн-інфраструктури може багато коштувати, особливо у разі великого обсягу даних та інтенсивного використання мережі.
- Деякі публічні блокчейни, зокрема біткоїн, вимагають значних обчислювальних ресурсів та споживають велику кількість електроенергії для забезпечення безпеки та довіреності мережі.
Приклади використання блокчейну в логістиці
Багато світових компаній почали впроваджувати блокчейн-технології. Серед них є такі гравці:
- Mastercard – використовує блокчейн у системі Crypto Secure. Вона зосереджена на посиленні безпеки у сфері транзакцій. Завдяки їй банки можуть відстежувати та блокувати операції на біржах з підвищеним ризиком шахрайства, що допомагає запобігати обману, викраденню особистої інформації та іншим видам фінансових злочинів.
- Nestle – дає знати клієнтам, з чого виготовлена продукція. Для цього вони впровадили блокчейн Food Trust, яка реєструє дані про термін збору та походження інгредієнтів які потрібні для виготовлення тої чи іншої продукції. Також фіксує інформацію щодо деяких транзакцій. Завдяки цьому споживачі можуть бути більш освіченими щодо продуктів і процес постачання є прозорішим.
До слова, відповідно до Drug Supply Chain Security Act (DSCSA), у 2023 році всі фармацевтичні компанії у США повинні перейти на стандарти EPCIS для відстеження медичних препаратів у ланцюгу постачання. Це включає використання блокчейн-технологій для забезпечення прозорості та безпеки в логістичних процесах.
Це далеко не всі компанії, які використовують блокчейн у своїй роботі. До тренду також долучилися: Microsoft, Intel, Siemens, Samsung, BNP Paribas, JPMorgan Chase, Maersk та багато інших глобальних компаній.
Логістичні проєкти на WhiteBIT
WhiteBIT – одна з найбільших в Європі криптобірж з українським корінням також має на своїй платформі проєкти, які можна запровадити у роботу логістичного бізнесу – VeChain та Ambrosus.
На централізованій біржі WhiteBIT представлені для торгівлі
VeChain (VET)
Платформа дає змогу створювати децентралізовані програми DApp на основі блокчейну, що орієнтовані на покращення постачання. Проєкт став партнером таких компаній, як China Unicom, BMW та DNV GL.
VeChain дозволяє підприємствам та споживачам перевіряти походження, автентичність і якість продукції, тим самим зменшуючи кількість підробок та забезпечуючи цілісність продукції.
Що відомо про VeChain
VeChain (VET) – це блокчейн-платформа, яка фокусується на управлінні ланцюгами поставок та бізнес-процесах. Проєкт спрямований на підвищення прозорості, простежуваності та ефективності в різних галузях промисловості шляхом використання технології розподіленого реєстру (DLT).Ambrosus (AMB)
Ambrosus має на меті підвищити довіру та надійність глобальних ланцюгів поставок, використовуючи технологію блокчейн, смартконтракти та пристрої Інтернету речей (IoT).
Сервіс пропонує прозоре та спрощене управління документацією. Він забезпечує незмінність даних й при цьому дає доступ до інформації усім спонсорам, які цікавляться роботою компанії. Ambrosus уклав партнерство із незалежною інспекційною організацією QSS Global SA.
Що відомо про Ambrosus
Ambrosus (AMB) – це блокчейн-платформа, яка фокусується на забезпеченні цілісності та прозорості ланцюгів поставок для різних галузей промисловості, зокрема, харчової та фармацевтичної.Блокчейн у логістиці – це не тільки оптимізація роботи, а й потенційна можливість економити мільярди доларів, які раніше витрачалися на ведення стандартної документації.
Технологія забезпечує прозорість, яка є критично важливою для співпраці з партнерами та задоволення потреб клієнтів. Крім того, вона гарантує надійний захист даних.
Корпорації, на чолі з Microsoft, вже успішно використовують блокчейн у своїй роботі та демонструють його великий потенціал. Це може стати стимулом для українського бізнесу долучитися до міжнародного тренду та використовувати цю технологію й для свого розвитку.