Ціна жовтневого ф'ючерсу за індексом хабу TTF тепер 60,3 євро за мегават-годину або 754,43 долара за тисячу кубометрів.
До теми Усе через Росію: ціна на газ у Європі встановила абсолютний рекорд
Причини зростання цін
У такому збільшенні вартості газу є декілька причин. Головною серед них є виснаження "Газпромом" своїх газосховищ у Європі. Водночас газовий монополіст не нарощує транзит газу через Україну і відмовився закуповувати усі додаткові тверді потужності України.
Також на європейському ринку є проблема з власним видобутком. Наприклад, через виснаження ресурсів, нідерландське родовище Гронінген можуть закрити на 3 роки раніше запланованого терміну.
Тенденція до зростання ціни на газ на європейських ринках / Скриншот УЕБ
Котирування на європейських хабах
Найнижчі котирування спостерігались на хабі CEEGEX/HUDEX. Станом на 10 вересня вони становили 50 євро за мегават-годину. На інших хабах ця цифра становить 56,72 євро.
Водночас в Україні, за даними Української енергетичної біржі, станом на 10 вересня 2021 року ціна на блакитне паливо в Україні досягнула позначки 22 000 за кубометр газу.
Європу непокоять ці тенденції
Голова EnergyScan Жульєн Хоарау зауважив, що зростання цін на газ почалося влітку, коли попит на блакитне паливо був низьким. Через це він прогнозує, що Європу чекає сувора зима.
Колишній виконувач обов'язків міністра економіки України Павло Кухта вважає, що саме Росія є винуватцем зростання цін на газ. Він пояснив це намірами Кремля "поставити всю Європу в "стійло".