Про це сайту "24" розповів виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов.
За словами експерта, сьогодні Україні необхідна диверсифікація енергоресурсів, щоб під час опалювального сезону не було форс-мажорів. Зокрема, поставки вугілля з США надасть можливість збільшити запаси і планувати опалювальний сезон без надзвичайних подій. Однак, як зауважує Леонов, без модернізації технологій не буде прогресу.
Технології нашої енергетики – ще радянські. Все застаріле і неефективне. Втрати при постачанні енергетики споживачам складають 40-50%. Українці, по суті, сплачують за опалення зовнішнього середовища. Але це підвищення тарифів минулого року посприяло запровадженню мінімальних технологій з енергоефективності. Минулий опалювальний сезон був рекордним з точки зору встановлення джерел відновлюваної енергії окремими домогосподарствами,
– говорить Олександр Леонов.
А нові технології, зазначає політолог, призводять до того, що ці втрати зменшуються. Зокрема, стали дуже популярними сонячні панелі. Громадяни почали не тільки виробляти електроенергію для себе, а й продавати її.
При цьому, зазначає Леонов, у Європі теж високі ціни на електроенергію, що спонукає громадян шукати альтернативні джерела.
Ідеальних реформ не буває. Є проблеми з виконанням. Але навколо питання з енергопостачанням в Україні багато спекуляцій. Якщо реформи проводити, то зрештою буде позитивний результат. В цьому болоті поступово з’являється проточна вода. Треба зламати колишню систему, і тоді є шанс, що років через двадцять країна стане більш-менш нормальною,
– наголосив Олександр Леонов.
Нагадаємо, минулого року урядом була затверджена формула "Роттердам+" для поставок вугілля в Україну. В ціну вугілля закладалась його середня вартість в портах Амстердама, Роттердама і Антверпена, плюс ціна доставки в Україну. Насправді, як виявили в НАБУ, більшість палива в минулому році постачалась в Україну з окупованого Донбасу та Росії і, відповідно, мала значно нижчу собівартість. Це призвело до двох хвиль здорожчання електроенергії.