Ось, наприклад: чи є різниця між монетами та токенами. Досить часто можна почути, що ці терміни використовують, як синоніми. Та насправді між ними є суттєві відмінності. Розповідаємо більше про це у матеріалі.
Читайте також Хто стоїть за головною криптовалютою світу – біткойном
Що таке цифрові монети
Криптомонета (coin) – це будь-яка криптовалюта, яка має окремий та незалежний блокчейн і є базовим інструментом для забезпечення роботи блокчейн-мережі. Це включає виплату комісій мережі, розподілення нагород майнерам та стейкерам тощо.
Також цифрові монети виконують функцію віртуальних грошей Зокрема, їх використовують як:
- Розрахункову одиницю;
- Засіб обміну;
- Засіб накопичення та інвестицій.
На сьогодні до найвідоміших цифрових монет відносять такі: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Cardano (ADA).
Ще одна важлива риса цифрових монет – спосіб їх створення. Цифрові монети, як правило, майнять за допомогою механізму консенсусу Proof of Work (PoW) або заробляють завдяки протоколу Proof of Stake (PoS), хоча існує ряд інших досить популярних алгоритмів консенсусу, як-от Proof of Authority (PoA). До ключових переваг цифрових монет відносять:
- децентралізацію;
- дефіцитність – деякі монети мають обмежену пропозицію (до прикладу, максимум для біткойна – 21 мільйон монет).
Криптотокени та варіанти їх використання
Токени займають окреме місце на крипторинку. Головна відмінність токенів від монет – відсутність власного блокчейну. Тобто вони функціонують на основі цифрових мереж інших криптовалют. Цікаво, що не всі блокчейни підтримують функцію для створення токенів.
Водночас створити токен на блокчейні, що підтримує таку функцію, по суті може кожен. До того ж це набагато простіше та дешевше, ніж створити монету, адже не потрібно писати новий протокол блокчейну. Токени створюються на основі смарт-контрактів.
Перші токени у сучасному розумінні виникли у криптосвіті у 2015 році з появою блокчейну Ethereum. Головну роль тут відіграв стандарт для створення смарт-контрактів на блокчейні другої за популярністю криптовалюти у світі. Він відомий під назвою ERC-20. Саме завдяки цьому інструменту вдалося спростити процес створення токенів.
Водночас для кращого розуміння токенів можна використати таку аналогію: у парку розваг людина отримує спеціальний жетон, який можна обміняти на певні "плюшки". Наприклад, солодощі або поїздку на каруселі. Проте використовувати їх можна лише у межах парку розваг, який їх випустив.
Ключовою метою створення токенів є розв'язання конкретних завдань у криптопроєкті. Виділяють, зокрема, такі види токенів з урахуванням їхнього функціонала та варіантів використання:
Токени додатків або утилітарні токени (utility-токени) – їх використовують для отримання послуг та функцій у проєкті;
Токени цінності (security-токени) – цифрові аналоги цінних паперів. Це право на володіння певною часткою активу криптопроєкту та фінансові надходження;
Токени управління (governance-токени) – їх створюють для того, щоб власники токенів допомагали формувати майбутнє протоколу. Для прикладу, вони можуть впливати на рішення щодо проєкту, його функцій шляхом голосування;
Окремо виділяють невзаємозамінні токени (NFT) – це унікальні цифрові активи, які використовують для підтвердження права власності на певний віртуальний об'єкт.
Головні відмінності між монетами та токенами
Ключова відмінність між цифровими монетами та токенами – наявність власного блокчейну. Для монет це обов'язкова умова.
"Видобування" монет проходить децентралізовано, але додамо, що на старті нового проєкту може існувати така функція як попередній майнінг – створення запасу монет для групи внутрішніх користувачів. По суті це незалежний вид активу, для зберігання якого потрібен спеціальний криптогаманець. Крім того, віртуальні монети безпечніші, адже при роботі з ними не використовуються смарт-контракти, в яких можуть бути помилки та вразливості.
Натомість для токенів немає потреби у наявності власної блокчейн-мережі. Його основою стає протокол, який вже існує, а також відповідає певному шаблону. Криптомонета виконує функцію цифрових грошей, а токен потрібен для надання послуг або підтвердження прав на щось всередині мережі. Токени можуть підтримуватися різними блокчейнами, тоді як монети обмежені своєї рідною мережею.
Чим цифрова монета відрізняється від токена / Інфографіка 24 Каналу
Зміна статусу криптоактивів
Проте усі ці відмінності не означають, що монети та токени є взаємовиключними активами. Навпаки вони можуть доповнювати один одного у криптосвіті. Віртуальні монети використовують для придбання токенів, тоді як для стейкінгу підійдуть обидва варіанти.
Токени навіть можуть отримати статус цифрових монет. Розглянемо це на прикладі WhiteBIT Сoin (WBT).
Одна з найбільших криптобірж Європи з українським корінням WhiteBIT запустила власний токен наприкінці літа 2022 року. Ажіотаж був настільки потужним, що перший 1 мільйон токенів розкупили всього за 15 хвилин. Проте це був лише один з етапів розвитку екосистеми WhiteBIT, адже у серпні цього року криптобіржа представила власну блокчейн-мережу WB Network. Завдяки цьому їх токен отримав новий статус та став коїном.
На сьогодні WhiteBIT Сoin відіграє ключову роль в екосистемі, а її власники отримують низку переваг та привілеїв, які після зміни статусу лише зросли. Зокрема, мова про:
зменшення торгових комісій на біржі;
право участі в WhiteBIT Launchpad.
безплатне виведення коштів;
збільшення реферальної винагороди;
безплатні AML-перевірки (перевірка адреси транзакції на причетність до відмивання грошей);
Крок до кращого розуміння криптосвіту
І віртуальні монети, і токени уже стали невіддільними елементами криптосвіту. А розуміння головних відмінностей між ними допоможе не лише краще орієнтуватися у цій індустрії, але й робити більш виважені та правильні кроки. Тим паче, якщо заручитися підтримкою надійної криптобіржі, яка допоможе розібратися у деталях та врахувати різні аспекти.
Для прикладу, можна звернути увагу на WhiteBIT. Ця криптобіржа пропонує користувачам понад 350 торгових пар, 270+ цифрових активів та 10 національних валют. Ще один беззаперечний плюс – повний набір інструментів, з допомогою яких можна не лише ефективно здійснювати різні операції з криптою, але й досягати власних фінансових цілей.