Наразі багатомільярдний бюджет столиці формується не прозоро і за закритими дверима КМДА. Із липня до вересня розпорядники коштів надають запити до департаменту фінансів КМДА. Останній протягом 2-3 місяців обробляє їх та ухвалює рішення про розподіл коштів. Потім фінальний варіант бюджету йде до депутатів. Часто проект надходить депутатам занадто пізно – в момент, коли вже нічого не можна змінити. Такий підхід, зазвичай, унеможливлює внесення зауважень громади, інтереси якої представляють депутати.
"Це нагадує, якби ви хотіли побудувати будинок, озвучили ваші потреби забудовнику, а він надав готовий проект, де ви можете змінити лише шпалери чи перефарбувати стіни", – описав існуючий бюджетний процес ініціатор проекту Бюджетного регламенту, депутат Олексій Руденко.
Депутат також зазначив, що раніше столиця не мала подібного бюджетного регламенту, а головний кошторис формувався без врахування реальних потреб районів.
Наразі створення бюджету міста Києва відбувається за закритими дверима міської адміністрації, процеси відбуваються не прозоро, а часто на користь окремих посадовців чи департаментів. Депутати ж отримують фінальну версію міського кошторису наприкінці року, коли можливо лише внести "косметичні" правки. Більше того, департамент фінансів КМДА на свій розсуд вирішує на які потреби виділити кошти, а на які – ні. Таким чином, депутат Київради, замість виваженого кошторису, отримує великий "чорний ящик,
– зауважив депутат.
Розроблений Бюджетний регламент передбачає створення постійно діючої комісії у складі представників профільних структурних підрозділів КМДА, представників депутатських фракцій, які протягом усього бюджетного року будуть працювати над ефективним та прозорим процесом забезпеченням потреб киян. При цьому комісія не зможе саботувати роботу КМДА чи бюджетної комісії Київради, а зможе лише давати свої оцінки та рекомендації з питань формування бюджету міста.
Окрім того, пропонується вийти за рамки планування на рік та дозволити фінансування великих проектів на більш тривалий період. Таким чином Київ уникне ситуацію типу: цього року є кошти на будівництво дороги, а в наступному вже нема і дорога залишається недобудованою.
Нагадаємо, Київська міська рада визначила доходи міста Києва на 2016 рік у сумі близько 27 млрд грн та видатки річного бюджету в сумі близько 25 млрд грн.