Таку думку висловив директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин виданню "Сьогодні". За його словами, в Україні різниця в цінах влітку, на початоку осені та вкінці зими становить 2-2,5 рази.
Коли чекати на здешевлення овочів і чому в Україні цибуля дорожча, ніж у Німеччині – читайте у матеріалі 24 каналу
"У жодній країні світу такого не побачите. До того ж, якщо порівняти сезонну динаміку цін в тій же Польщі, або в будь-якій країні Європи, різниця в сезонах становить 1,5%, максимум – 2%. В Україні – 200-210%", – пояснив експерт.
Він сказав, що головною причиною можна вважати – відсутність умов для зберігання товару. Крім цього, виїзні ярмарки з дешевими продуктами не вирішують проблему монополій.
У нас ринки є монополізовані. Відверто кажучи, великі торгові мережі домовляються щодо цін. Словом, роботи ще багато, щоб привести ситуацію до європейського рівня,
– наголосив Пендзик.
До слова експерти з EastFruit пояснили, що у весняному сезоні 2019 року в Україні стрімко зросли ціни на овочі через низький урожай, спричинений несприятливими погодними умовами. Але через рік, до прикладу, борщовий набір може коштувати вже у 10-15 разів менше, і в цьому також немає сенсації.
Скільки в Україні нині коштує приготувати борщ та вареники – читайте у матеріалі 24 каналу