Про це в коментарі виданню Гордон розповів екс-міністр економіки України, президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий.
"Ці гроші не можуть бути використані для погашення наявних боргів. Вони наповнюють золотовалютну подушку Національного банку. Це потрібно на випадок якоїсь екстремальної ситуації. Наприклад, будуть сильні холоди взимку і нам буде потрібно набагато більше газу. Хочу нагадати, що перші транші були дані в 2014 році. І вже в 2018-2019 роках борги потрібно починати віддавати. Тому МВФ дає нам можливість накопичувати золотовалютні резерви. По суті, транш – це подушка безпеки. Адже валюти зараз небагато. При цьому економіка країни потихеньку вирівнялася", – зазначив Лановий.
Він наголосив, що кредит МВФ не є предметом обговорення в парламенті.
Читайте також: Як транш МВФ вплине на українців: коротко про важливе
"Якби економіка росла, кредит МВФ був би не потрібен. Кредити зростаючої економіки ні до чого. Вона сама створює доходи, в тому числі і від експорту. У підсумку виходить надбавка до золотовалютних резервів. Нагадаю, в 2000-2008 роках у нас було перевищення експорту, накопичилися резерви з $3 млрд до $15 млрд. І ніяких кредитів МВФ Україні не пропонував. Є нюанс – кредит отримують чиновники. Транш не підлягає обговоренню у Верховній Раді в плані того, на які потреби він буде витрачатися. Тобто чиновники використовують ці гроші на свій розсуд", – заявив економіст.
За його словами, контролювати кредитні гроші неможливо.
"Дай боже, щоб чиновники не "розпиляли" кредит МВФ. Адже це неможливо контролювати. Вони спокійно можуть дременути кудись, наприклад, $50 млн і сказати, що ці гроші загубилися дорогою. І ви це ніяк не перевірите. Головне, щоб валюта потрапляла в банки і на підприємства. Іноземні інвестори чітко говорять, що якщо кредити за кордоном бере уряд, то приватний сектор кредитувати цю країну не буде. Це відразу говорить про те, що у держави дефіцитний бюджет і турбулентна економіка", – резюмував Лановий.
Нагадаємо, у ніч на 15 вересня МВФ виділив Україні черговий транш у розмірі мільярд доларів.