Перше півріччя 2018 року для гривні виявилося вдалим. Українська валюта зміцніла стосовно долара на сім відсотків. І за цим показником стала рекордсменом на пострадянському просторі, підрахували аналітики міжнародної агенції Bloomberg. А це робить нашу державу привабливішою для інвесторів.
Читайте також: Фінансова криза 2014-2015 років коштувала Україні 20% ВВП
Проте такій приємній звістці радіти доведеться не довго. А все тому, що українські можновладці не поспішають виконувати вимоги Міжнародного валютного фонду, для отримання 5 траншу фінансової допомоги у розмірі 2 мільярди доларів.
Коли до кінця липня у нас немає рішення експертів МВФ, які б підтвердили, що всі домовленості Україною виконані. Це означає, що питання входить у глибокий передвиборчий період осені, і з великою ймовірністю ми ці гроші не отримаємо взагалі,
– сказав виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.
Ця позика нам потрібна, щоб рік мати за що розраховуватися з боргами. Вже 15 серпня маємо сплатити 356 мільйонів доларів. Тож, якщо стосунки з фондом не потеплішають, вже у вересні українці можуть відчути негоду у своїх гаманцях. Курс гривні почне стрімко знижуватися.
"За великим рахунком, Верховній раді потрібно внести поправку у юрисдикції антикорупційного суду щодо тих справ, які вже розслідуються НАБУ Плюс, мають бути закінчені дискусії щодо того, як не переглядаючи закону про бюджет втримати дефіцит бюджету, в тих межах, які були домовлені із МВФ", – зазначив Гліб Вишлінський.
Ще потрібно підняти ціни на газ для населення, як того вимагають міжнародні домовленості та це майже за півроку до президентських виборів. Якщо влада таки наважиться на такі рішення, і МВФ восени перерахує черговий, 5 транш, то національна валюта упродовж серпня-вересня триматиметься в межах 27 гривень за долар США. Однак, у жовтні знову почне слабшати.
Так чи інакше, гривня буде слабшати, тому що гривня - сезонна валюта. Вона стає сильною навесні та з початку літа, і потім слабшає восени та взимку. Якщо МВФ буде і ми залишаємося в програмі, то зміна курсу буде не критичною рік до року. І десь ми бачимо кінець року 29-29,5,
– прокоментував фінансовий аналітик Dragon Capital Сергій ФУРСА
А от, якщо Україна вилетить із програми МВФ, прогнозувати курс національної валюти аналітики не беруться. Населенню ж радять стежити за новинами із Заходу.
"Зараз, якщо ви питаєте, що робити, точно не треба продавати долари. Чи треба бігти купляти долари, це відносне поняття, бо девальвація, вона відносна і рік до року, вона не значна. Хоча якщо ви зрозумієте, що ризик для співпраці з МВФ, і тут дійсно девальвація більш сильна стає невідворотною, і частка гривні у ваших збереженнях має бути мінімізована", – додав фінансовий аналітик Dragon Capital Сергій Фурса.
Читайте також: Виробник сільськогосподарської техніки AGRO вдвічі збільшить частку на ринку України
Якщо ж ви вирішите купувати іноземну валюту, розрахуйте свої заощадження так, щоб конвертувати їх знову у гривню вам довелося не раніше, ніж у лютому 2019 року. Інакше можна прогоріти на коливаннях курсу.