Андрій Пишний, новий голова НБУ, розповів, що фіксований курс – це відхід від ринкових принципів, проте, з іншого боку, – вимушена річ.

Читайте також Чи вплинуть ракетні обстріли на рівень інфляції: в НБУ пояснили зв'язок

Чи доведеться відмовлятися від фіксованого курсу

Плаваючий курс та інфляційне таргетування – те, до чого НБУ важко йшов. Це базові речі, які сам голова НБУ підтримує.

Але фіксований курс дозволив вгамувати ситуацію, взяти її під контроль і забезпечити якір для населення та бізнесу в умовах ідеального шторму. Спільна позиція ключового персоналу НБУ – фіксований курс ще має відігравати певний час свою роль. І я її підтримую,
– зауважив Пишний.

Тому зараз НБУ зараз не бачить підстав для перепривʼязки курсу. Крім того, повернення до плавання поки, що передчасне. Проте, це не означає, що поточна прив’язка – це назавжди. Рано чи пізно повернеться плаваючий курс.

Курс в бюджеті на 2023 рік

За словами керівника відділу аналітики Concorde Capital Олександра Паращія, протягом майже 10 років у проєкт бюджету закладалися більш песимістичні показники щодо курсу, ніж було в реальності. Тож курс у наступному році може бути нижчим за 40 гривень.

Курс, який заклали у бюджеті:

  • Середньорічний курс – 42 гривень.
  • На кінець 2023 року – 45,8 гривні.

На думку економіста Олега Гетмана, курс буде коливатися у найближчі місяці в обидва боки. На це впливатиме й "зерновий коридор". А також, панічний фактор.

Актуально Додаткові килими, більше світла та одягу: як утеплити квартиру цієї зими

Не варто очікувати зараз якихось шалених стрибків. Курс безготівковий тримається, як і тримався на рівні 36,6 гривні,
– додав Гетман.

Курс готівковий, який є однією десятою частиною безготівкового, тобто майже ні на що не впливає, окрім як на певні спекуляції та настрої населення, коливатиметься від 39 до 41 постійно.