Про це 24 Каналу розповів економіст, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. Якщо говорити простими словами, то інфляція – це ріст споживчих цін.

До теми НБУ переглянув рівень облікової ставки: яка ситуація з інфляцією

За 2022 рік інфляція в Україні становила 25%. Тобто ціни виросли на чверть. Цьогоріч у бюджеті закладали інфляцію у 28%. Однак можна обережно сподіватися, що ситуація буде кращою.

Інфляція в Україні знижується

Як наголосив Пендзин, є певні позитивні тенденції, які дають очікування, що ріст цін у 2023 році буде меншим.

Так, у Нацбанку прогнозують рівень інфляції у 2023 році завбільшки у 18%, однак готові навіть покращити цей прогноз до 13%. Мінекономіки, як і МВФ, очікують приблизно на 20%. Однак ці прогнози постійно переглядають, зважаючи на ситуацію на світовому ринку та низку інших чинників.

Також у 2022 році Україна втратила близько 30% ВВП. Це те, що упродовж року держава виробляє. До початку повномасштабної війни у 2021 році Україна виробила продукції на майже 200 мільярдів доларів, а у 2022-му – близько 140 мільярдів.

Дивіться розмову з Олегом Пендзином на ютубі 24 Каналу

Цього року вважають, що ВВП України виросте на 2%. Це – не надто серйозний ріст. Але позитивна новина в тому, що вже немає падіння. І починається зростання.

Чому ВВП так важливе? ВВП – це, грубо кажучи, те, що ми маємо в гаманцях. Коли росте ВВП, то росте частка на душу населення. Більше грошей йде в бюджет, більше сплачено на ті чи інші потреби. Нацбанк, виходячи з очікувань, що ВВП буде рости, та через серйозну антиінфляційну політику очікує, що інфляція буде меншою,
– зазначив Пендзин.

Інфляція в Україні: коротко

  • На брифінгу НБУ з монетарної політики, який відбувся 27 квітня, повідомили про зниження темпів інфляції. Це відбувається швидше, ніж очікували раніше.
  • На зниження інфляції вплинула низка чинників. Серед них – підвищення популярності гривневих активів, над чим працювали в НБУ.
  • Попри це, досі залишається тиск на виробничі витрати бізнесу. Насамперед через проблеми з веденням діяльності та організацією логістики під час війни.