Насправді, ті світові тренди, що я споглядаю зараз, говорять саме про те, що пророцтва починають збуватися.
Читайте також: Майбутнє відбувається вже сьогодні: дуже скоро багато держав вимруть
За прогнозами експертів, вже за 8 років в 600 найбільших містах планети буде сконцентровано 25% населення Землі та 60% світового ВВП. При цьому, 23 найбільших міст генеруватимуть приблизно 10% всього об'єму світової економіки. Це дуже важливі цифри, адже поступово тотальна концентрація економіки в містах повністю змінює світ, яким ми його знаємо. Вже зараз у світі є міста, економіка яких більша, ніж деяких країн. І якщо ви думаєте, що я маю на увазі якісь маленькі або відсталі країни, то як вам наступне порівняння: фінансовий потік міста Нью-Йорк майже дорівнює ВВП Канади, Лос-Анджелеса – Австралії, а Токіо – Південної Кореї. За даними McKinsey найбагатшими містами світу до 2025 року будуть Нью-Йорк, Токіо, Шанхай, Лондон та Пекін. За показником ВВП на душу населення, лідерами будуть Осло, Доха, Берген, Макао та Тронгейм. Для порівняння, Нью-Йорк вже у 88 разів багатший за Київ та у 17 разів – за всю Україну.
Поступово ці тенденції повністю змінять структуру суспільства. Для подальшого розвитку мегамістам потрібно конкурувати за найкращих представників людства, які спроможні створювати новий продукт: вчених, інженерів, дизайнерів тощо – представників креативного класу. Таких людей у нашому світі не так багато: за статистикою тільки 0,88% від глобального населення створюють креативний продукт та тільки 0,13% займаються науковими розробками. Для прикладу, в такій розвиненій країні як Ізраїль, з високим рівнем освіти, тільки 8255 науковців на мільйон громадян. В Україні – тільки 1026. У своєму звіті "Global Talent in Global Cities", Ernst & Young вказують, що у найближчі роки почнеться справжня боротьба за залучення талантів, вкрай необхідних для подібних міст. Ключовими факторами стане якісна інфраструктура, конкурентні ринкові умови і ділове середовище, кластери, критична маса талантів з відмінними можливостями для взаємодії і співпраці, прекрасні умови життя, включаючи клімат, культурне середовище, безпеку і легкий доступ до послуг охорони здоров'я та освіти.
Читайте також: Цінність розуму, або Чому Україна програє війну за таланти
Я хочу, щоб вже сьогодні ми почали переосмислювати як влаштоване життя на Землі. Зв'язок між зростаючими містами збільшується, як ніколи раніше, через транспортну систему, енергію і комунікаційні мережі. Ця безперервно зростаюча інфраструктурна матриця вже складається з 64 мільйонів кілометрів доріг, 4 мільйонів кілометрів залізничних шляхів, 2 мільйонів кілометрів трубопроводів, 1 мільйона кілометрів інтернет-кабелів… А кордони між державами стають все менш значущими.
Ми перетворюємося в глобальну мережу цивілізацій, тому що будуємо її в буквальному сенсі слова. Всі світові витрати на оборону і армію разом складають менше 2 трильйонів доларів на рік. У той час як витрати на глобальну інфраструктуру, за прогнозами, зростуть до дев'яти трильйонів доларів на рік в найближче десятиліття. Павутиння мегаміст та мереж між ними поступово охоплює світ і те, скільки українських міст потрапить в цю мережу, цілком буде залежати від нас з вами.
Читайте також: Виклик 21 століття: Україна відстане ще більше, або Як нам пережити "Революцію 4.0"