Це прекрасна нагода більше дізнатися про один із ключових елементів у криптосвіті – криптобіржі. У новому матеріалі з посиланням на WBblog розповідаємо, як обрати найкращу криптобіржу для себе та на які аспекти варто звертати увагу.
Варте уваги Пільги на комуналку для військових: хто може отримати знижку на тарифи
Що таке криптобіржа
Перш за все, потрібно розібратися, що таке криптобіржа. Простими словами, це платформа для купівлі та продажу цифрових монет. Йдеться як про обмін криптовалют на інші криптовалюти, так і обмін державних валют (гривня, долар, євро тощо) на цифрові монети та навпаки.
Криптобіржа – це посередник між покупцем та продавцем, який відповідає за безпечність транзакцій, які проводяться на платформі. Варто розуміти, що поява криптобірж суттєво змінила індустрію. Річ у тому, що саме завдяки цим платформам криптовалюти стали в рази доступніші, а торгувати ними стало простіше.
На сьогодні існує понад 1500 криптобірж у світі. Усі вони відрізняються своїм функціоналом, рівнем безпеки, кількістю цифрових монет, інтерфейсом, умовами для користувачів тощо.
Зверніть увагу! Існують різні види криптобірж. Проте найбільш поширеними на сьогодні є такі: централізовані (CEX) та децентралізовані (DEX). У першому випадку платформою керує компанія, а в другому – єдиного керуючого органу немає.
Як вибрати надійну криптобіржу
Перший крок у виборі криптобіржі – це пошук інформації. Репутація платформи та її власників, як правило, дозволяє пролити світло на багато деталей і отримати більш повну та об’єктивну інформацію.
Виникає логічне запитання, де можна знайти перевірену інформацію. Для цього запиту підійдуть такі ресурси:
офіційні сайти криптобірж;
глобальні криптомедіа (CoinDesk, CoinTelegraph, The Crypto Basic, Decrypt, Cryptonews, Bitcoin.com News);
агрегатори типу CoinGecko, CoinMarketCap;
професійні представники криптоспільноти (зокрема, чимало експертів діляться своїми думками та спостереженнями в соцмережі X, Discord, YouTube, Reddit тощо);
соціальні мережі.
Отримавши необхідну інформацію, варто зосередитися на наступних факторах:
Безпека
На сьогодні одна з головних проблем криптобірж – це хакерські атаки. Тому важливо відразу з’ясувати, наскільки серйозно платформа ставиться до безпекових питань. Про надійність криптобіржі свідчить наявність таких опцій:
двофакторна аутентифікація користувачів;
заходи безпеки проти фішингу, шахрайств, хакерських атак та інших спроб крадіжки коштів;
підтримка біометричного входу;
зберігання активів на холодному гаманці;
стандарти KYC (верифікація, підтвердження особи).
До прикладу, одна із найбільших криптобірж Європи WhiteBIT, яка має українське коріння. Платформа зберігає 96% цифрових активів на холодних гаманцях, а також використовує Web Application Firewall (WAF) для виявлення та блокування атак хакерів. Водночас зі стандартами KYC, які запровадила криптобіржа, – можна ознайомитися тут.
Підтримка валют
Також варто відразу розібратися, які криптовалюти та державні валюти підтримує криптобіржа. Логічно, що відомі криптовалюти з великою капіталізацією на ринку присутні на переважній більшості платформ. Це стосується й поширених національних валют.
Проте, якщо йдеться про менш популярні проєкти, конкретні уподобання або нові монети, то ситуація може бути іншою. Очевидно, що криптобіржа із найбільшою кількістю цифрових монет, торгових пар дозволяє мати доступ до ширшого кола можливостей для користувачів.
До прикладу, WhiteBIT надає доступ до понад 300 активів, більше ніж 600 торгових пар та 9 національних валют. Ця криптобіржа також має власну екосистему, до якої входить власна цифрова монета WBT, блокчейн Whitechain, інструменти для пасивного доходу, торгівля на спотовому, ф’ючерсному та маржинальному ринках тощо.
Інтерфейс
Для новачків дуже важливо знайти платформу, яка буде зрозумілою та простою у використанні. Таким чином вийде без додаткових труднощів розібратися з функціоналом криптобіржі й тим, як проводити перші торгові операції з криптою.
Комісії
За транзакції криптобіржі стягують комісію. Кожна платформа самостійно визначає розмір і тип комісій. Це можуть бути комісії за торгівлю, за зняття коштів, депозит тощо. Саме тому краще на початку розібратися з цим аспектом, аби надалі уникнути неприємних “сюрпризів”. Великі платформи зазвичай стягують комісію за транзакції у розмірі 0,2% або менше.
Водночас слід враховувати ще й такі фактори при виборі криптобіржі:
обсяг торгів та ліквідність – криптобіржа з високим обсягом торгів та ліквідності дозволяє оперативніше проводити операції з криптою за конкурентними цінами. Для прикладу, на криптобіржі WhiteBIT обсяг торгів за 24 години досягає 11 мільярдів доларів;
торгові пари й типи ордерів – більший перелік торгових пар, ордерів сприяє більш ефективним транзакціям та операціям;
підтримка клієнтів – оперативна та професійна команда підтримки ніколи не буде зайвою. Адже у разі виникнення якихось проблем або труднощів клієнт буде знати, до кого звернутися по допомогу;
знижки від криптобірж – часом платформи пропонують спеціальні знижки або програми, які допоможуть знизити витрати.
Корисною опцією для всіх прихильників віртуальних активів на криптобіржі також є інструменти для пасивного доходу. Кожна платформа самостійно створює відповідні програми та встановлює умови. Один із найпоширеніших варіантів пасивного доходу у криптосвіті – це криптодепозити. Йдеться про позики біржі активів на певний період під певний відсоток. WhiteBIT, для прикладу, пропонує криптодепозити від 3,73% до 18,64% річних.
Загалом вибір криптобіржі – це рішення, яке кожна людина ухвалює самостійно, враховуючи свої фінансові цілі та потреби. Тим паче, що завдяки аналізу та факторам, які перераховані вище, є можливість більше дізнатися про наявні варіанти та їхні особливості, й знайти криптобіржу, яка буде підходити саме вашим запитам та потребам.