Шостий пакет санкцій проти Росії включає заборону на постачання російської нафти до країн Європейського Союзу морським шляхом. Експерти очікують, що це призведе до падіння на 90% імпорту російської нафти до ЄС до кінця року.
Варте уваги Імпорт російського газу та нафтохімічної продукції: що Польща пропонує внести у 7 пакет санкцій
Однак виявилося, що судноплавні компанії трьох найбільших морських держав Європейського Союзу – Греції, Кіпру та Мальти – подвоїли кількість російської нафти, яку вони перевозили після вторгнення в Україну 24 лютого. Якщо ще в лютому 2022 року судноплавні компанії та судна, пов’язані з цими трьома країнами, перевезли в середньому 31 мільйонів барелів російської нафти, то вже у травні цей показник становив 58 мільйонів барелів нафти. І саме ці три країни мають найбільший судноплавний флот в ЄС.
Стрибок у перевезенні російської нафти відбувся на тлі збільшення втричі ставок на перевезення нафтових танкерів після вторгнення в Україну 24 лютого. Експерти вказують, що такі дії цих компаній підривають санкції проти Росії, а також "висміюють зусилля Європейського Союзу". Адже до Росії й далі продовжують надходити гроші, які вона використовує для війни проти України.
Читайте також Платити за російський газ у рублях, ймовірно, погодилися компанії восьми країн Європи
При цьому компанії та судна, які займаються транспортуванням російської нафти, не порушують санкції.
До теми Індія планує різко збільшити імпорт російської нафти: що їй пообіцяли
Також звіт неурядової організації Global Witness вказує на те, що грецькі судноплавні компанії беруть участь у перекачуванні російської нафти "з корабля на корабель", щоб приховати транспортування палива.
Водночас в ЄС та Великій Британії вже шукають вихід з цієї ситуації. Одним з них може бути те, що ці країни не дозволятимуть суднам, які перевозять російську нафту, оформляти страховку. Без них транспортування російської нафти стане майже неможливим.
Дивіться відео про те, куди Росія тепер намагається продавати свою нафту