І поки Путін буде боротися з опозицією і оформлювати власну диктатуру, американці почнуть застосовувати технології похило-скерованого буріння і багатостадійного розриву пласта, поступово знижуючи свою залежність від імпортної нафти та перетворюючись на найбільшого виробника енергоресурсів у світі.
Рівно три роки тому ціни на нафту досягнуть чотирирічного мінімуму у 82 долари за барель. На момент початку агресії, ціни на вуглеводні були високими і тримались на рівні вище 100 доларів уже третій рік. Бюджет Росії було розраховано, виходячи з ціни у 96 доларів за барель. Але до кінця року вона опуститься до 55, а уже в січні 2015 складе 45 доларів за барель.
Причин буде кілька: крім сланцевої революції у Сполучених Штатах, будуть і інші фактори, через які у світі буде накопичено надлишок нафтових резервів. Іран готуватиметься до повернення на ринок після років санкцій. А Саудівська Аравія не погодиться і надалі втрачати свою долю на ринку заради утримання високих цін.
Саудити і насправді зможуть це собі дозволити, оскільки собівартість одного бареля нафти в них у рази нижча ніж у росіян. У той час, як собівартість менш якісної та дешевшої російської нафти з урахуванням витрат на логістику, становитиме понад 30.
Російська влада проспить сланцеву революцію, не зробивши достатніх висновків для порятунку власної економіки. Так само вона проспить прогнози економістів щодо майбутнього зниження цін, ув’яжеться у війну з Україною і цілком прогнозовано для усіх, але несподівано для себе отримає 3 хвилі санкцій, які завдадуть нестерпного удару її сировинній економіці.
Читайте також: Як російські знаменитості поплатилися за поїздку до терористів "Л/ДНР"
Золотовалютні резерви Росії протягом пари років знизяться з 540 до 370 мільярдів доларів. Валовий внутрішній продукт падатиме три роки поспіль, а розмір прямих нафтогазових доходів скоротиться навіть у рублях.
Росіяни заявлятимуть, що падіння цін на нафту призведе до утрати доларом позиції світової резервної валюти. Але долар ростиме. А падатиме рубль. Російська валюта упаде майже удвічі. Як і російський бюджет у доларовому еквіваленті.
Риторика кремля змінюватиметься поступово. Від бравурно-пафосної до смішної та жалюгідної. Ті події мало чому навчили російську верхівку. Вони давно вивели свої заощадження за межі Росії, їхні діти вчаться за кордоном. І замість суттєвих реформ у економіці вони лише посилюють пропаганду.
Але попереду в них іще сумніші часи. Світ іде далі. Уже за 20 років у більшості розвинених країн перестануть продавати машини з двигунами внутрішнього згорання. Альтернативна енергетика буде усе більше витісняти вуглеводні. І ВВП країн з розвинутою промисловістю будуть усе більше тіснити ВВП країн-бензоколонок у світовій економіці, поки Росія буде тримати удар від усе нових і нових криз.
У 2017 році Росія змушена буде скоротити видатки на оборонку та зменшити дотації окупованому Донбасу. Поступово наближаючи момент його звільнення. Ви можете сказати, що а що нам з того? Гривня ж за цей час упала іще сильніше. І будете праві, але є принципова різниця між нашими двома кризами. Кризу в українську економіку принесла в першу чергу війна. Якби не напад Росії – то долар у 2014 б трохи піднявся й зупинився. Ми б надалі займалися внутрішніми чварами, проклинали владу та займались улюбленим українським хобі – розмовами про політику та боротьбу з корупцією. Але війна, втрата частини територій та збільшення витрат на оборону зробили свою справу.
Росія ж привезла собі проблеми сама. Найголовніше, вона так нічому і не навчилась. Вона досі намагається стати значним геополітичним гравцем. На піку падіння цін на нафту вона втягнеться в конфлікт у Сирії. Де погані хлопці воюють проти іще гірших. Втручатиметься у вибори президента Сполучених Штатів. І продовжуватиме розмахувати перед світом ядерною зброєю, як останнім аргументом своєї середньовічної зовнішньої політики. Поступово починаючи шлях, на якому уже далеко просунулася Північна Корея.
Лідер країни-агресора буде намагатися увійти в історію до кінця свого біологічного життя. Але проти нього гратимуть закони біології, війни, економіки, міжнародної політики, фізики та здорового глузду.
Читайте також: Як політики використали учасників Майдану та АТО у парламентських виборах
Більшість дипломатів та істориків сходяться в одному. Путін і правда може увійти в історію. Зав’язавши увесь режим навколо своєї особистості, він живе так, ніби ніколи не помре. Але підшкірні ін’єкції молодості не продовжать його біологічний термін придатності, і після його смерті по швах затріщить жалюгідний залишок російської імперії, яким він керував майже 20 років.
Історія уже показала, як смерть диктатора Тіто призвела до поступового розпаду Югославії, а падіння цін на нафту та поразка в Афганістані – до розвалу СРСР. Економіка, військові авантюри та обмеженість біологічного терміну придатності вождів є сильними відцентровими силами, здатними руйнувати і значно міцніші імперії. І все це уже відбувається з Росією.
І наше завдання тут просте: тримати серце гарячим, а голову – холодною, набратися терпіння, будувати й реформувати власну державу, відновлювати армію і чекати на свій шанс для повернення Донбасу та Криму військово-політичним шляхом. А шанс неодмінно прийде, причому доволі скоро. І щоб його наблизити – не забутьте допомогти своїй армії.