Нагадуємо, що за підтримки держав Євросоюзу у світі з'явився перший комплексний набір правил, які будуть врегульовувати криптовалютні активи. Очікується, що нововведення почнуть діяти вже з 2024 року.

Читайте також Основа та безпека: блокчейн – новий захисник даних

Що передбачає закон про криптоактиви

Глобальне впровадження МіСА дасть змогу криптосектору бути більш врегульованим завдяки зведеному режиму ліцензування для постачальників послуг.

Елізабет Свантессон, міністерка фінансів Швеції, яка головує в ЄС, зауважила, що запроваджені правила краще захищатимуть європейців, які інвестували в криптоактиви, і запобігатимуть зловживанню криптоіндустрією.

Згідно з правилами:

  • фірми, які хочуть випускати, торгувати та захищати криптоактиви, токенізовані активи та стейблкоїни в блоці 27 країн, зобов'язані отримати ліцензію;
  • крім того, емітенти стейблкоїнів повинні тримати достатнє забезпечення у фізичних активах;
  • учасники ринку зобов’язані дотримуватися правил AML і впровадити механізм KYC;
  • з січня 2026 року постачальники послуг отримуватимуть імена відправників та одержувачів криптоактивів незалежно від суми переказу.

Також було погоджено декілька правок щодо того, як країни-члени співпрацюють між собою в галузі оподаткування для покриття операцій з криптоактивами. Йдеться й про обмін інформацією щодо попередніх податкових рішень для найбагатших осіб.

Як нові правила вплинуть на українську сферу криптовалют

В Україні правовідносини у зв’язку з оборотом активів регулює закон про "Про віртуальні активи". До його розробки були залучені, зокрема, й експерти WhiteBIT – однієї з найбільших в Європі криптобірж з українським корінням.

За ним визначаються права та обов’язки учасників ринку віртуальних активів. Втім, законодавці зараз намагаються переписати закон про віртуальні активи задля його подальшого інтегрування з регулюванням ЄС.

Україна поступово інтегрується в євроспільноту, тому краще одразу синхронізувати законодавство з регулювання криптоактивів з європейським,
каже заступник міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков.

Криптоіндустрія України на шляху впровадження європейських правил може змінитися докорінно, а саме:

  • іноземні та українські компанії зможуть офіційно працювати з криптоактивами та відкривати рахунки у банках,
  • це дозволить сплачувати податки та надавати послуги громадянам.

Як зміниться криптоіндустрія в Україні / Джерело - Pixabay

Як зміниться криптоіндустрія в Україні / Джерело – Pixabay

Усі зміни – лише на користь

Європейські правила для криптовалюти змінять цей сектор, зробивши його більш перевіреним та надійним. Насамперед усім, хто вкладатиме в криптоактиви, гарантується захист, який базуватиметься на запровадженій нормативній базі щодо врегулювання сектору.

Фірми будуть зобов'язані отримати ліцензію, дотримуватися правил AML, впровадити механізм KYC тощо. Крім того, запроваджені кроки будуть націлені на боротьбу з відмиванням коштів та з ухиленням від сплати податків.

Важливо, що над такими нормами працюватимуть й у нас. Це не лише дозволить покращити рівень крипторинку, але й зв'язок іноземних та українських компаній, які працюватимуть з криптоактивами. Найголовніше, що від цього виграють усі перевірені часом великі біржі.