Спеціальні види пенсій в Україні

Працівникам освітніх установ, медичних закладів, військовослужбовцям, державним службовцям та співробітникам інших силових структур призначають пенсії за вислугу років, що включають певні пільги.

Читайте також У вас мінімальна зарплата: яку тоді пенсію можна отримати

Особи, які отримують пенсію за вислугу років, можуть звернутися за призначенням пенсії за віком на загальних підставах після досягнення необхідного віку та стажу. Зміна типу пенсії проводиться з дня подачі заяви.

Додатково, якщо пенсіонер продовжував працювати після призначення пенсії за вислугу років, то при переході на пенсію за віком можливе врахування набутого після цього додаткового стажу та заробітку.

Важливо знати, що пенсіонери, які отримують пенсію за вислугу років та продовжують працювати на посадах, що дають право на таку пенсію, не отримують виплат у цей період.

Як проводиться розрахунок для працюючих пенсіонерів

Якщо пенсіонер після призначення пенсії за вислугу років не працював, розрахунок пенсії за віком проводиться на основі даних пенсійної справи. У такому разі змінюється лише показник середньої заробітної плати по країні, який використовується для обчислення пенсії.

Це може збільшити коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, що впливає на розмір пенсійних виплат.

Чи вигідно переходити на пенсію за віком

Пенсіонерам, які бажають перейти з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, важливо знати про свої права, щоб отримати справедливі виплати.

Тож, якщо пенсіонеру нараховують необґрунтовані виплати, можна звертатися до суду чи правозахисників.

Як перейти на пенсію за віком

Щоб перейти на пенсію за віком, необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання з відповідними документами або подати заяву онлайн через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду або за допомогою додатку "Дія".

Необхідні документи для призначення пенсії за віком включають:

  • Заяву про призначення пенсії;
  • Паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина;
  • Документ про присвоєння ідентифікаційного номера (РНОКПП);
  • Документи, що підтверджують стаж роботи, якщо відомостей немає в трудовій книжці;
  • Документи, що підтверджують особливий статус особи, якщо такий є;
  • Документи про місце проживання.