Підрахували в Національному агентстві з питань забезпечення ефективного використання енергоресурсів.

“Сьогодні баланс України він порядку 190 млн. тон , то практично 50% потенціал, але цей потенціал треба реалізувати. У нас сприятливі умови для розвитку вітроенергетики, сонячної енергетики, малі ГЕС треба відновити , ті які потребують відновлення”, - каже директор департаменту технічної політики НАЕР Олексій Шерстюк.

Проте мати потенціал - не означає використовувати його. Принаймні це твердження справедливе відносно України, адже вона свої природні й технічні можливості майже не задіяла. Наразі рівень використання альтернативних джерел енергії надто незначний у загальному обсязі виробництва енергоресурсів, зауважують фахівці - усього 1% без урахування великих гідроелектростанцій. Великі ГЕС складають 6% у балансі виробництва енергії.

Проте, згідно з загальнонаціональною програмою з енергоефективності на 2010-2015 роки, частка відновлювальних джерел енергії за 5 років має бути збільшена до 10% загального енергобалансу країни. Наразі Україна потребує модернізації економіки і сфери ЖКГ, потрібно змінювати підходи до енергоефективності та чистих технологій на кожному підприємстві, зауважують експерти.

І хоча процес запровадження енергозберігаючих технологій в країні вже почався, він досі не набув бажаних масштабів.

“За 4 роки вони зекономили 1/3 газу, який використовують на опалення Донецького комуненерго, раніше це нікому не вдавалося зробити за такий короткий термін”, - каже директор Інституту технічної теплофізики НАНУ Анатолій Долинський.

Фахівці переконані, держава має стимулювати бізнес використовувати альтернативні джерела енергії, в першу чергу, шляхом створення сприятливих умов, а саме через податкове субсидіювання та компенсацію ставок за кредитами.

“Головним завданням має бути зростання економіки країни, тому необхідно стимулювати приватний сектор, який зацікавлений в висхідній траєкторії економічного розвитку”, - каже екс-виконавчий секретар зі зміни клімату ООН Іво де Бор.

Важлива також підтримка міжнародних фінансових організації. Так за минулий рік на програми енергоефективності Україна отримала близько 350 млн. дол. Однак для збільшення інвестицій необхідна чітка і передбачувана політика держави, зауважують фахівці.