Згідно зі звітом Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива та енергії, за останній рік в секторі відновлювальної енергетики України були введені в експлуатацію об’єкти електрогенерації загальною потужністю більше 96 МВт і теплогенерації - більше 42 МВт.
Подібні тенденції спостерігаються по всьому світу. Як констатують науковці, якщо сьогоднішні темпи зростання “альтернативки” в світі збережуться, згодом вона за потужністю зможе зрівнятися з атомною енергетикою. На сьогодні лише вітроенергетика в світовому балансі займає 2,5%. Атомна ж енергетика - 6%.
“Майже 100 мільйонів тонн - потенціал відновлювальної енергетики. Це половина того, що зараз споживає Україна. І ми зараз зробили аналітику таку, що цей потенціал можна реалізувати до 2030 року”, - каже заступник директора Інституту відновлювальної енергетики НАН України Степан Кудря.
Як зазначає науковець, до цього часу частку “альтернативи” в енергетичному балансі країни можливо довести до 30%. За 5 років - до 10%. Хоча на сьогодні цей показник поки не перевищує навіть 1%. Утім, як запевняють експерти, галузь уже стала на ноги, тому її активний розвиток - лише справа часу.
Відновлювальній енергетиці по силах компенсувати атомну
“У порівнянні з іншими країнами Радянського Союзу Україна не тільки в великій енергетиці, а й малій енергетиці займає перше місце. По-друге, згідно з звітом Української вітроенергетичної асоціації, на кінець 2010 року в Україні встановлено приблизно 1100 малих вітроагрегатів”, - каже голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.
Активно в Україні розвивається й ринок твердого біопалива. Відзначають вже навіть дефіцит сировини. Тому у якості бізнесу стає цікавим вирощування спеціальних культур для подальшої переробки в паливні брикети.
Одна з таких - міскантус, або ”слонова трава”. Ця рослина за видом належить до багаторічних трав, проте росте заввишки до декількох метрів і за енергетичною вартістю подекуди не поступається деревині. До того ж вона збільшує вміст гумусу в ґрунті.
“Росте на одному місці 20 років. З третього року починається комерційне збирання товарної маси врожаю. З 3-го року і по 17-й рік життя 25 тонн з гектару, наприклад, я отримую біомаси. Це приблизно 12,5-13 тонн вугілля, 10 тонн мазуту. Такий її еквівалент”, - каже доцент Житомирського національного агроекологічного університету Володимир Зінченко.
Інвестиції в “зелений бізнес” неодмінно йтимуть
А питання інвестицій у “зелений бізнес” для України неодмінно вирішиться позитивно, вважає американець Джон МакКі Квін. Адже, за його словами, у нашій країні є всі підстави для успішності відновлювальної енергетики як бізнесу. Від території та ресурсів - до місцевих ентузіастів, які сьогодні й рухають цю справу вперед.
“Це зрозуміло, особливо після подій у Японії, що зелена енергетика - це саме те, що світ буде змушений розвивати, той шлях, яким економіка та бізнес рухатимуться в найближчому майбутньому”, - каже фахівець інвестиційної компанії Джон МакКі Квін.
Слова експерта підтверджують і останні світові тенденції. Зокрема Китай, як повідомляють тамтешні ЗМІ, до 2015 року вирішив побудувати в країні 60 великих ГЕС потужністю 260 ГВт, довівши їх частку в енергобалансі країни до 10%. А також наростити потужності вітрової та сонячної енергетики до 100 і 10 ГВт відповідно.