Про це розповів енергетичний експерт "Реанімаційного пакету реформ" Святослав Павлюк у коментарі 24 каналу.
Читайте також: Чому треба підвищувати тарифи на газ та яка від того користь
За його словами, тому підвищення тарифів на газ вимагає і МВФ: щоб Україна створила ринок газу, стала повноцінним учасником європейського і світового ринку. Адже наша держава, в тому числі – має свій газ.
Ми в процесі державного регулювання цін догралися до того, що власне українське видобування газу скоротилося від 70 мільярдів кубометрів у 70-х роках до 16-17 мільярдів за минулий рік. Це означає, що усі ці роки нам не вистачало грошей на підтримку свердловин у робочому стані, на їхнє обслуговування, та на нові свердловини,
– розповів експерт.
Павлюк зазначив, що коли Україна продає свій газ дешевше, ніж він мав би коштувати на світовому ринку – це вбиває економічну модель його видобування. Відповідно, маємо зростання імпорту газу, потребу у валюті.
Як формується ціна на газ для населення
Експерт зауважив, що у такому разі українці не будть витрачати гроші бюджету і безкінечно дотувати газ. Сьогодні через "спеціальну", занижену ціну на газ 100% населення України отримує таку собі "субсидію" першого рівня від держави. Другий рівень – індивідуальний, для субсидіантів.
Читайте також: Цена на украинский газ и дотации для бабушки из Конча-Заспы: нюансы опасной манипуляции
Але матимемо: або газ по 12 (умовно) і долар як є зараз, або – ціна на газ та ж сама, але – втрата фінансової допомоги, долар по 40-50, і – все одно подорожчання газу, бо він імпортний, а отже його вартість все одно буде перерахована в доларах,
– констатував експерт.
Також фінансовий експерт Сергій Фурса розповів, чому український газ не має продаватися для українців по собівартості.
"Український газ повинен продаватися за собівартістю – це небезпечна маніпуляція. Не повинен. Немає жодної економічної причини для цього. Ви не вимагаєте, щоб українська картопля продавалася за собівартістю тільки тому, що її виростили в Україні? Ціна повинна бути ринковою, тільки таке поняття про справедливу ціну існує в цьому світі", – пояснив Фурса.
За словами експерта, компанія, яка видобуває газ, купує ліцензію. І платить ренту. Ось так народ і отримує оплату за свої права. Ніякого відношення до продажу цього газу початкове право власності народу вже не має. Тому що той, хто газ видобуває, вже сплатив цей рахунок. Народ вже отримав оплату за те, що хтось видобуває його газ.