Як зазначається у повідомленні Єврокомісії, загальний торговельний баланс ЄС в період з січня по вересень 2023 року досяг 51 млрд євро, що на 8,5 млрд євро більше, ніж у цей же період 2022 року.

Читайте також: Як вплинув на бізнес в Україні страйк на україно-польському кордоні

Як наслідок, Євросоюз збільшив імпорт сільськогосподарської продукції з України на 11%. Здебільшого це відбулося за рахунок імпорту зерна.

Який рівень імпорту з України

Найбільший стрибок імпорту було зафіксовано в період із січня до червня цього року. А вже з червня імпорт залишався нижчим за рівень 2022 року, а у вересні майже повернувся до рівня 2021 року.

Водночас Україна знаходиться на 14-му місці серед країн, що отримують сільськогосподарську продукцію з Європейського Союзу.

За період з січня по вересень поточного року обсяг імпорту продукції з ЄС досяг 2,5 мільярда євро, що на 19% перевищує показники аналогічного періоду минулого року.

Обмеження щодо українського зерна

Після початку російської військової агресії та блокування Росією чорноморських портів України, ЄС заснував "коридори солідарності" на кордонах з Україною.

Вони були створені для вивезення українського сільськогосподарського експорту на європейський та на світовий ринок суходолом. Однак:

  • у травні 2023 року Єврокомісія заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Словаччини та Румунії;
  • 5 червня дію заборони було продовжено до 15 вересня 2023 року;
  • 15 вересня Єврокомісія оголосила, що Євросоюз не продовжуватиме тимчасові обмеження щодо українського зерна;
  • після цього Польща й Угорщина, ввели односторонню заборону на аграрний імпорт з України, хоча транзитні перевезення продукції через прикордонні країни продовжувалися;
  • нині на перепускних пунктах Польщі триває блокування вантажних перевезень з України за ініціативою польських перевізників.