Феноменально, але при падінні рівня життя, підвищенню показників по безробіттю і політичної турбулентності, показник ВВП йде верх. Лише за перший квартал 2017 року ВВП України зріс на 2,4% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

В зв'язку з цим цікаво розібратися, за рахунок чого відбулося зростання економіки. Що ж послужило драйвером?

Читайте також: Секретний рецепт Сінгапуру, або Як Україні стати успішною країною

Варто нагадати, що за перший квартал 2016 року зростання реального ВВП був всього 0,1%, а за той же період 2015 року відбулося падіння реального ВВП на 16%. За перший квартал 2017 року індекс промислового виробництва впав на 0,7% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Сільське господарство теж за перший квартал 2017 року показало падіння на 0,8%. Навіть такий важливий показник, як виробництво електроенергії та інших енергетичних ресурсів, за перший квартал 2017 року впав на 3%. Що чітко показує "тіньова економіка" теж падала, а не росла.

Що ж тоді росло?

Бум будівництва

Ситуація у сфері українського будівництва парадоксальна: у країні, де триває економічна криза і йде війна, а також стрімко падає рівень життя, несподівано розпочався будівельний бум. При цьому, ціни на квадратні метри у новобудовах не знижуються. Розквіт будівництва триває лише у великих містах, де населення збідніло найбільше.

Основні будівельні роботи у 2017-му, як і раніше, ведуться у столиці та передмісті Києва. На цей регіон припадає майже половина введених в експлуатацію об’єктів. Зокрема, Київ з початку року отримав майже 1 мільйон квадратних метрів, а столична область з січня по липень 876 тис. кв. м. Загалом по Україні у січні-липні поточного року будівельники звели житлових 5,1 мільйонів квадратних метрів житла. Це на 56% більше, ніж у аналогічний період минулого року.

Така динаміка приросту є рекордною для України. Це і стало тим драйвером, який забезпечив зростання ВВП України. Фактично роздрібні продажі і будівництво стали головними факторами для росту економіки України.

Долари "під матрацом"

Але тут відразу виникає питання: як же відбулося зростання будівництва, якщо кредитування в Україні після подій 2013-2014 рроків та подій на Сході України, не працює?

Це факт, зараз українці не можуть взяти нормальні іпотечні кредити, і тому обсяги такого роду кредитування зменшуються вже протягом останніх трьох років. Тому зростання будівництва – це багато в чому заслуга самих українців, а точніше їх "заначки".

Як тільки в 2016 році девальвація гривні заспокоїлася, українці все більше і більше стали замислюватися, що робити із зеленими папірцями. Самі по собі долари українцям не потрібні, вони їх купують для валютних спекуляцій, щоб захистити свої заощадження від знецінення. Але коли курс долара США не росте або скоріше зростає несуттєво, інтерес до цих папірців втрачається, а українці шукають застосування своїм збереженням, знаходячи його в будівництві або покупці житла.

Ось тому в Україні зараз відбувається зростання житлового будівництва. За це потрібно сказати дякую, нашим інвесторам з валютою "під матрацом".

Гроші від заробітчан


Джерело даних: Нацбанк України. Інфорграфіка "Сегодня"

Все більше українців виїжджають на заробітки, а привезена ними валюта працює на економіку країни, про це свідчить статистика Національного банку.

Як підрахували фахівці, за 2016 рік в країну надійшло понад 5,4 мільярдів доларів, що на 5,3% більше, ніж у 2015-му. Ця сума порівняна з 20% доходів держбюджету минулого року і становить 7% ВВП.

Експерти очікують зростання кількості людей, що виїжджатиме на заробітки за кордон, особливо після введення безвізового режиму, а це означатиме, зростання кількості "народних" валютних надходжень.

Найбільший потік валюти йде з Росії, хоча за рік він суттєво зменшився – на 15,9%, або майже на 200 мільйонів доларів. В НБУ це пояснюють рішенням РНБО України від 16 вересня 2016 року про заборону використання російських платіжних систем. А після того як РФ з березня заборонила грошові перекази в Україну через іноземні платіжні системи, наші експерти очікують подальшого різкого скорочення потоку валюти (принаймні офіційного) з Росії.

На другому місці за переказами – США – 600 мільйонів доларів, що на 17% більше, ніж рік тому. Найвищий приріст у відсотках – з Італії (+19,4% за рік), а в цілому на країни Європи припадає 66% обсягу офіційних валютних переказів. Більша частина "заробітчанських" грошей через обмінники потрапляє на міжбанківський ринок і викуповується Нацбанком або імпортерами, що сприяє зміцненню курсу гривні. І ця сума в 4-5 разів більша, ніж закордонні інвестиції.

Читайте також: Антикризове управління країною: як Україні залишатись на плаву

Інвестори в режимі "очікування"

У неофіційних бесідах закордоні інвестори виділяють чотири головні перешкоди для вкладення грошей в Україну.

  • Макроекономічна нестабільність. Тому що девальвація гривні знецінює як самі інвестиції, так і прибуток, отриманий від цих вкладень.
  • Інвестор хоче мати можливість захистити свої інвестиції. (А якщо положення контракту він не може відстояти в суді, то він не буде укладати договір)
  • Корупційні ризики, коли держоргани просять гроші при будь-якому зручному випадку (отримання ліцензії, повернення ПДВ та інше) і чинять адміністративний тиск.
  • Неможливість повернути вкладення через дивіденди заважає інвесторам зважитися на роботу в Україні.

Наприклад, "Ощадбанк" пропонує фізичним особам розмістити вклади під 7,5% в доларах і 6% в євро. Таких ставок в Європі немає, а вкладення гарантуються державою. Великі закордоні інвестори розцінюють Україну як державу, де немає консолідованої економічної стратегії. Тобто, держава повинна чітко сформулювати, чого вона хоче домогтися, яким чином і в які терміни. Зараз же стратегію економічного розвитку України можна описати так: "Все буде добре, але ніхто не знає, як".

Україна для іноземців – це екзотика. Будь-який інвестор (від великих до дрібних) вчиняє однаково: відкриває компанію десь в Голландії, а тут у нього тільки актив і офіс з продажу. Інвестори "мислять країнами" і тому рішення про інвестування приймають на основі порівняння умов у її сусідів. Дерегуляція і судова реформа давно проведені в сусідніх з Україною європейських країнах. Тому Україна повинна, крім цього, запропонувати більш вигідні умови для вкладення коштів. А поки що інвестори чекають, коли Україна стане привабливою для інвестицій.

Рецепти для України

Можна відверто говорити, що сьогодні економіка України виживає за рахунок грошей самих же українців. Ось хто головний інвестор і головний драйвер зростання економіки. І тому уряду потрібно більше допомагати українцям нормально жити в Україні.

Для початку припинити нескінченно підвищувати тарифи ЖКГ, не на словах, а на ділі зменшити фіскальне навантаження на доходи українців і припинити за рахунок фіскального тиску на бізнес провокувати зростання роздрібних цін.

Українці хочуть і можуть зробити позитивні зміни на краще, але це не означає, що громадяни повинні все витягати на собі. Державі необхідно вести реальну, а не імітовану боротьбу з корупцією, запровадити ефективну судову систему, політичну стабільність, демократію та почати спілкуватися з інвесторами за допомогою спеціального державного інституту – агентства із залучення інвестицій, для того щоб вони дійсно почали надходити в Україну.

Читайте також: Корейське диво й українське НЕ дивно