Пенсія в Україні
У 2023 році мінімальна та максимальна пенсія складатиме один та десять прожиткових мінімумумів відповідно. А от страховий стаж для виходу на пенсію зріс до 30 років.
До теми Страховий стаж збільшиться, а виплати проіндексують: якими будуть пенсії у 2023 році
Разом з тим міністерка Мінсоцполітики Оксана Жолнович запевнила, що уряд проіндексує цьогоріч виплати, як тільки зрозуміють скільки склала інфляція за результатом цього року.
Виплати для ВПО
На виплати, як внутрішньо переміщена особа (ВПО) можуть розраховувати також і пенсіонери. Ба більше, такі виплати ніяким чином не вплинуть на розмір та нарахування пенсії. Пенсіонери-переселенці можуть розраховувати на 2 тисячі гривень щомісяця, а ті хто має групу інвалідності – 3 тисячі гривень.
Для всіх ВПО, щоб отримати допомогу від держави діє одна дві умови: ви проживали у громаді, де зараз ведуться бойові дії, або її нещодавно деокупували. Зараз до цього переліку входять девʼять областей України та 329 громад:
- Донецька (66 громад);
- Харківська (56 громад);
- Дніпропетровська (10 громад);
- Луганська (37 громад);
- Запорізька (62 громади);
- Херсонська (49 громад);
- Миколаївська (26 громад);
- Сумська (19 громад);
- Чернігівська (4 громади).
Виплати за розміщення ВПО
Компенсація за розміщення
Кожен хто розмістив у себе вдома переселенця може отримати компенсацію від держави. Наразі відомо, що таку грошову допомогу господарям житла будуть виплачувати по 31 березня цього року.
Сума компенсації визначається на рівні 30 гривень за кожен день. Загальна сума компенсації визначається шляхом визначення добутку загальної кількості людино-днів на суму компенсації за кожен людино-день.
Щоб отримати компенсацію потрібно:
- подати заяву про готовність прихистити людей до органу місцевого самоврядування (ОМС) за місцем проживання або через сайт Прихисток;
- подати відповідну заяву до ОМС після поселення переселенців;
- до п’ятого числа кожного місяця інформувати ОМС про кількість днів та переселенців, які проживали;
- отримати компенсацію.
Компенсація за комуналку
Також можна отримати допомогу від держави у вигляді компенсації за комунальні послуги у разі розміщення у себе вдома ВПО. Сума компенсації складає 450 гривень за кожного переселенця. Згідно з Дією, допомогу повинні нарахувати протягом п'яти робочих днів.
Документи, що необхідно надати для отримання послуги:
- заява на отримання компенсації витрат;
- документ, що посвідчують особу;
- документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника.
Грошова допомога від ООН
Всі українці можуть податись на допомогу від УВКБ ООН, котра направлена на вирішення основних проблем біженців, як-от необхідність платити оренду, купувати їжу та предмети гігієни. Ця програма передбачена не лише для родин, але й людей похилого віку. Головною умовою є місячний дохід не вище 5 400 гривень.
Допомога складатиме 6 660 гривень й виплачуватиметься протягом трьох місяців, по 2 220 гривень кожного.
Виплати почесним донорам
Якщо ви безплатно здали 40 разових максимально допустимих доз крові або 60 разових максимальних допустимих доз плазми крові, то можете вважатись почесним донором, а відповідно й розраховувати на грошову допомогу від держави.
Розмір таких виплат складає 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Наразі доплата становить 209,30 гривень на місяць. Оскільки збільшення прожиткового мінімуму не передбачене бюджетом цьогоріч, то й виплата не залишиться без змін у 2023 році.