Нині ж ця цифра скоротилася до 1 млн кубів. Утім, до економії призвели аж ніяк не високі тарифи. Вони в Києві в 5 разів нижчі, аніж у середньому в світі - трохи більше 3 грн за тонну води, і покривають лише 58% собівартості її виробництва. Зниження споживання зумовило зменшення виробництва у промисловості.
“Кожний рік зниження відбувається на 4-5%. І ця тенденція ще не зупинилася. 750-800 тисяч - це реально прогнозована цифра водоспоживання Києва на найближчі 10 років”, - сказав головний інженер департаменту “Київводоканалу” Володимир Костюк.
А ось споживання бутильованої води в Україні ще далеке від європейських показників. Як констатують фахівці ринку, нині середньостатистичний українець за рік випиває майже 41 літр консервованої води. При цьому, щорічні обсяги споживання води в бутлях зростають на 20%. А ринок, за оцінками експертів, на сьогодні сягає 65 млн євро на рік.
“Є певне зростання, незважаючи на те, що Україна переживає важкі часи. Не можу сказати, що кардинально, але досить значно змінилося ставлення людей до свого здоров’я”, - каже президент Асоціації бутильованих вод Ігор Пастух.
Утім, експерти скептично ставляться до якості як бутильованої, так і іншої фасованої води, котру позиціонують, як питну. Адже її сьогодні фактично ніхто не контролює. Як і ефективність фільтрів. На думку експертів, половина з них просто імітують очищення.
“Вода Дніпра забруднена органікою. Наші очисні споруди її не можуть почистити. І ті фільтра, які сьогодні масово продають, недорогого ряду - до 500 грн - вони не очищують воду від органіки”, - каже громадський діяч Володимир Гончаренко.
Не рекомендують фахівці й кип’ятити воду. Єдиний спосіб підготовки питної води, доступний пересічним українцям, це - заморожування.