Так, уже восени має бути ухвалений і набере чинності Закон "Про ринок земель", завершують розробку Земельного кадастру. Тож для повноцінної роботи ринку сільськогосподарських земель з 1 січня 2012 року залишиться ухвалити деякі постанови Кабміну, прогнозують чиновники.
Що ж до кадастру, відсутність якого так заважала земельній реформі, то вже до кінця цього року українці зможуть оцінити його якість. Адже в України в пілотному режимі впровадять автоматизовану систему Державного земельного кадастру, яку з кінця травня випробовували в місті Гайсин, що на Вінниччині.
"Необхідною запорукою для функціонування ринку земель є система кадастру, яка буде прозорою, передбачуваною, гарантувати права громадян, відкритою і доступною для перегляду. Ми, власне, значну частину цієї роботи вже виконали. Тобто та система, яка повинна запрацювати з 1 січня 2012 року, вже існує", - запевняє перший заступник Голови Державного агентства земельних ресурсів Артем Кадомський.
Чиновники концепцією майбутньої реформи задоволені. Мовляв, вона - одна з найкращих не тільки в СНД, а й у всій Європі. Тому перших серйозних результатів від реформи очікують уже за 5 років - більше 200 мільярдів гривень прямих інвестицій. Домогтися цього в Мінагропроді сподіваються в тому числі й за рахунок Земельного іпотечного банку, над створенням якого нині працюють спільно з НБУ.
За задумом, бажаючі купити сільськогосподарські землі в новоствореному банку зможуть отримати кредит на термін не менш, ніж 15 років. Крім того, реформатори планують знайти клієнтів і на землі державної власності.
"Державі належить більше 11 мільйонів гектарів сільськогосподарських угідь. На жаль, ці землі використовуються не завжди ефективно, не завжди раціонально. І ми вважаємо, що Державне земельне агентство знайде кращі інструменти і політику використання цих земель. Аж до приватизації, тому що так багато землі, ми вважаємо, держава мусить, як то кажуть, передати на ринок", - запевняє радник міністра аграрної політики та продовольства Сергій Святко.
Та незважаючи на позитивні сторони земельної реформи і прогрес у її підготовці, скасовувати мораторій з купівлі-продажу сільськогосподарських земель зарано, вважає президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко. Почекати з відкриттям ринку землі, за його словами, слід як мінімум до 2013 року.
"Ми рухаємося. Дуже швидко. У правильному напрямку. Але якщо ми продовжимо рухатися так далі й не зупинимо цей процес, продовживши мораторій, нічого страшного я у цьому не бачу. Якщо ми продовжимо мораторій і нічого не будемо робити, як попередні роки, тоді це проблема, тоді це не дасть користі", - вважає президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.
Разом з тим, як вважають експерти, до поради продовжити мораторій влада вже не прислухається. Тому ринок землі запрацює з наступного року. Принаймні теоретично, адже передбачені законодавством заходи потрібно фінансувати. Якщо ж з фінансами виникнуть проблеми, реформа, за прогнозами спеціалістів, у черговий раз "забуксує" й залишиться "політичним гаслом" до наступних виборів.