Журналісти 24 каналу переклали і вибрали основне з інструкції Bear Market Guide від однієї з найбільш швидкозростаючих криптобірж світу Bybit.

Цікаво Як вкластися в нову криптовалюту ще до її запуску

Бен Чжоу

Співзасновник і генеральний директор Bybit

Оскільки деякі інвестори думають, що можна отримати прибуток лише на бичачому ринку, поки на ведмежому ринку чекають збитки, ми представляємо Bear Market Guide від Bybit. Це ресурс, який показує інвесторам, як бачити можливості та розробляти правильні стратегії. Основна мета цієї ініціативи — надати інструменти та ідеї інвесторам, щоб їм не доводилося боятися ведмежого ринку.

Ведмежий ринок – це період, коли вартість криптоактивів, до прикладу біткойна, падає щонайменше на 20% від попереднього максимуму і залишається на цьому рівні через песимізм на ринку.

Природним інстинктом в інвестора може бути вихід з такого ринку. Але найважливіша порада, яку часто дають ветерани-інвестори, – це не боятися ведмежого ринку. Адже насправді це найкращий момент вкластися в активи на довгостроковий термін.

Є кілька факторів, які свідчать про те, що ринок перебуває у ведмежому тренді:

 • Індекс Crypto Fear & Greed, який показує настрої інвесторів на ринку. Станом на 16 червня, цей індекс дорівнює 7, що є дуже низьким показником і свідчить про вкрай високий песимізм на ринку. Індекс можна перевірити за посиланням.
 • Низький об’єм торгівлі також є ознакою ведмежого ринку, адже в таких умовах трейдери знижують активність.
 • Недовіра інвесторів. Пам’ятаєте, коли стейблкойн Luna Terra втратив свою прив’язку до долара? Такі події у криптосвіті суттєво похитують довіру інвесторів і підживлюють ведмежий тренд.
 • Макроекономічна ситуація також суттєво впливає на крипторинок. Якщо період високої інфляції, а разом і з нею і високих відсоткових ставок, затягується, то крипторинок стає ведмежим. Адже у людей зменшуються запаси грошей і вони воліють їх вкладати у щось стабільне, до прикладу цінні папери, які навпаки стають прибутковішими.
 • Хрест смерті – технічний індикатор, який може сповістити про початок ведмежого ринку. Це графічна модель, при якій 50-денна середня ковзна перетинає 200-денну середню ковзну.
 • Крім того, ведмежий ринок формують регулювання з боку урядів країн, коли ті вводять обмеження на обіг криптовалюти тощо.

Крипторинок відносно молодий, тому важко сказати, скільки триватиме цей ведмежий тренд. Один з перших ведмежих ринків у криптосвіті утворився у січні 2012 року. Він тривав до липня, тоді на місяць був період відновлення, а потім знову повернувся ведмежий тренд і тривав до грудня. Але після цього крипторинок відновився і став набагато більшим та міцнішим. "Ведмеді" поверталися ще у період з 2013 по 2015 роки, а потім у 2018 році.

Досвідчені інвестори вже знають, що ведмежий ринок – це нові можливості. А що ж робити інвесторам, для яких це перший ведмежий ринок?

Початківцям фахівці Bybit радять:

 • Диверсифікувати свій загальний портфель, інвестуючи в стабільні і відомі криптовалюти та проєкти з надійною базою.
 • Перейти до стратегії, коли регулярно інвестуєте певну суму в криптоактиви протягом деякого часу. Це дозволить усунути наслідки зміни цін через волатильність шляхом усереднення ціни.
 • На ведмежому ринку інвесторам важливо пригасити свої апетити: краще періодично отримувати невеликі прибутки, ніж ганятися за великими і втратити натомість. Фахівці радять підвищити рівень стоп-лосс.
 • Вкрай важливо інвестору давати лад своїм емоціям, адже ведмежі ринки найбільше здатні їх похитнути. Це небезпечно, адже можна зробити невдалу інвестицію, керуючись емоціями.
 • Можна спробувати криптостратегії з низьким ризиком, як-от Bybit Savings (різного роду депозити у криптовалюті) і Dual Asset (бівалютні інвестиції).


Чи знали ви, що і в криптовалюті існують депозити, завдяки яким ви можете отримувати гарантований APY (річна ставка дохідності з врахуванням складених відсотків).

Такі депозити доступні як для біткойна та інших криптовалют, так і для стейблкойнів (до прикладу USDC). Останні особливо привабливі на ведмежих ринках, оскільки їх вартість прикріплена до долара США. Але є й сезонні пропозиції. Їх можна знайти за позначкою "Ексклюзивні пропозиції"

Розглянемо на прикладі, як це працює:

 • Припустимо, 3 червня 2022 року Андрій ставить 10 000 USDT на гнучкий термін. APY становить 2,25%.
 • Починаючи з 00:00 UTC 4 червня, обчислення щоденної прибутковості Андрія розпочнуться автоматично.
 • Після 00:00 UTC 5 червня 0,6164 USDT буде автоматично зараховано на його рахунок Bybit Earn, за умови, що Андрій до цього часу не зніме свої активи.

Bybit Savings добре підходять для ведмежого ринку. Цей інструмент несе низькі ризики, пропонує стабільний APY, а ще є гнучким: інвестор може забрати свої активи у будь-який час. Єдиним ризиком є те, що APY змінюється залежно від ринкових умов і в результаті може відрізнятися.

Якщо ви готові до більших ризиків і бажаєте робити короткострокові інвестиції, то для вас підійдуть бівалютні інвестиції. APY в такого роду інвестиціях сягають понад 100%. Найкраще цей інструмент підходить для ринку з низькою волатильністю.

Все, що вам потрібно зробити, це передбачити напрямок конкретного криптоактиву протягом встановленого терміну. Інвестор відкриває депозит тривалістю 1, 3 чи 5 днів та обирає валютну пару: USDT в парі з однією з 21 криптовалют (біткойн, Ethereum, BitDAO та інші). Краса цього інструменту в тому, що ви у будь-якому випадку отримуєте більше активів: депозит з нарахованими відсотками повертається в USDT (якщо обрана криптовалюта виросла) або в обраній криптовалюті (якщо вона впала в ціні).

Як це працює на практиці:

 • Андрій прогнозує, що Ethereum найближчим часом впаде, але в довгостроковій перспективі виросте. Він купує 1-денний продукт бівалютних інвестицій з 1 Ethereum за ціною 1977,6 USDT, щоб отримати більше цієї криптовалюти. Така інвестиція пропонує дохід 303,25% річних (APY). Наступного дня ціна Ethereum і справді опустилася до 1 950 USDT. Тож Андрій заробив 0,00831 Ethereum за один день.
 • Якщо ж Андрій навпаки переконаний, що ринок ростиме, то обирає бівалютні інвестиції для швидкої торгівлі та збільшення своїх USDT. Він купує 1-денний продукт бівалютних інвестицій з Ethereum на 4 000 USDT. Всі інші умови такі ж самі: поточна ціна Ethereum – 1977,6 USDT, APY – 303,25%. Наступного дня ціна ETH виростає до 1 990 USDT, що приносить інвестору 33,87 USDT всього за день.

Перевагами бівалютних інвестицій є високий дохід та короткий термін. Також інструмент ідеально підходить для власників USDT/BTC/ETH/BIT та інших популярних альткойнів, які бажають збільшити свій портфель.

Ось 5 порад, як користуватися бівалютними інвестиціями:

 • Будьте готові, що на ведмежому ринку скоріш за все ви отримуватимете дохід від бівалютної інвестиції у криптоактиві, а не стейблкойні, оскільки крипторинок здебільшого падає. Накопичені монети можна використовувати для трейдингу або зберігати, поки ціна не зросте.
 • Чим раніше ви внесете актив, тим вищим буде APY. Криптобіржа Bybit публікує нові плани з бівалютними інвестиціями щодня о 13:00 за київським часом.
 • Контрольна ціна оновлюється кожні п'ять хвилин. Це час, за який можна порівняти контрольні ціни різних активів і вирішити, які монети внести.
 • Бівалютні інвестиції можна використати замість умовного ордера на продаж – тоді ви не тільки отримаєте прибуток від продажу монет, але й високий APY.
 • Щоб розуміти потенційний прибуток за будь-якого сценарію, використовуйте калькулятор доходів.

Посібник Bear Market Guide також включає думки криптотрейдера з 10-річним досвідом Даніеля із Chart Champions. Він виділяє три найкращі стратегії, щоб досягти успіху на ведмежому ринку:

 • Harmonics.
 • Теорія Фібоначчі.
 • Хвильова теорія Елліота.

Завдяки силі гармоніки та Фібоначчі я зміг розпізнати, що біткойн досягне максимуму в 69 000 доларів США напередодні… Я б сказав, що Фібоначчі потрібно навчитися кожному, якщо ви хочете серйозно ставитися до трейдингу. Це надзвичайно корисно для торгівлі як на бичачих, так і ведмежих ринках,
– наголосив Даніель.

Основна порада, яку дає досвідчений трейдер, звучить так: "Збережіть свій капітал". Він радить не займатися торгівлею з високим кредитним плечем на ведмежому ринку. На його думку, це гарний час, щоб повчитися та підготуватися до бичачого ринку. Початківцям та трейдерам з невеликим досвідом Даніель радить зосередитися на простих техніках торгівлі.

Можливості є завжди

Перед кожним світанком є ніч, перед кожною весною йде зима, а перед кожним розквітом економіки є рецесія. Тож цілком природно, що перед черговим бумом на крипторинку "прийшли ведмеді". Замість того, щоб чекати, коли криптовалюти почнуть рости, і купляти їх на піку, можна запастися активами за низькими цінами або скористатися іншими інструментами трейдингу.

Bybit – це криптобіржа, яка демонструє один з найвищих темпів росту у світі. Вже понад 3 мільйони користувачів купують, продають криптовалюту та торгують популярними монетами за різними типами контрактів разом з Bybit.