Однією з обіцянок президента Зеленського та його партії "Слуги народу" було покращення соціально-економічного становища українців. Із зростанням безробіття серед українців може зростати незадоволеність владою. Про це у коментарі 24 каналу розповіли соціологи.
Актуально Безробіття в Україні різко зросло: чи вирішать 500 тисяч робочих місць проблему
Чи вийдуть українці на протести
Протести в Україні виникають на основі трьох факторів, за словами Любомира Мисіва, заступника директора групи "Рейтинг":
- корупція;
- війна на Донбасі – перехід червоних ліній, які стосуються здачі національних інтересів;
- соціально-економічний фактор – приміром, різке зростання тарифів.
Сумнівно, що загальне безробіття без інших факторів стане причиною протестів по всій Україні. В Україні всі масові протести, зокрема, майдани, базуються на факторі несправедливості, порушенні прав конкретної групи населення або конкретного громадянина. Умовно, багаті проти бідних,
– розповів соціолог Любомир Мисів.
З цим погоджується і Михайло Міщенко, заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова. "Як показує досвід України, масштабні протести під економічними гаслами не відбуваються. Загальнонаціональні акції протесту відбуваються під політичними гаслами. Коли рівень довіри до влади падає. Коли влада явно перешкоджає реалізації суспільних надій", – розповідає соціолог.
За яких умов українці вийдуть на протести
Протестувати через безробіття українці будуть лише за умови, що це накладається з іншими проблемами. Зокрема восени, яка традиційна для українських протесів, погіршиться економічна ситуація, якщо влада не робитиме правильних дій, вважає Любомир Мисів.
Соціолог додає, що загальнонаціонального протесту поки чекати не варто, але можуть протестувати окремі групи населення, зокрема підприємці, перевізники, лікарі, вчителі, якщо проблеми безробіття стосуються безперечно їх.
Прогнози експерта Наскільки швидко українська економіка відновиться після карантину
Що відомо про безробіття в Україні
- За останніми даними Держстату в Україні понад 510 тисяч офіційно зареєстрованих безробітних, тобто тих, хто став на облік. З початку карантину, тобто за 2,5 місяці кількість подвоїлася. За цей період зареєструвалося на 80% більше безробітних українців, ніж за аналогічний період у 2019.
- Фактичне безробіття значно вище. За даними Торгово-промислової палати на початку травня в Україні було 2,5-2,8 мільйона безробітних. Ймовірно, зараз кількість вища.
- За різними прогнозами у 2020 рівень безробіття сягне 9,4-12%. Український уряд дає оптимістичний прогноз у 9,4%, МВФ – 10%.
- Безробіття торкнулося і українських заробітчан. Ще у квітні у Польщі 30% українців втратили роботу.