Там, де є гроші, обов’язково знайдуться шахраї, охочі ними заволодіти. Криптовалюти – надзвичайно прибуткова галузь, а тому й вони привернули увагу недобросовісних "бізнесменів".

Актуально Ексклюзивно для читачів 24 каналу: як отримати бонус від криптобіржі Bybit

Шахраї є всюди

Одним з яскравих прикладів "криптоскаму" була компанія Bitconnect. Вона припинила своє існування у 2018 році, після того, як викрала колосальну суму 3,45 мільярда доларів. Шахраї пропонували інвесторам прибуток в 40%, а насправді це виявилося схемою Понці.

Поки це найбільша в історії шахрайська схема з первісною пропозицією монет (ICO). Але у криптосвіті є й безліч дрібних шахраїв, чиї апетити зростають. Нещодавній звіт показав, що 2021 року шахраї викрали криптовалют на суму 14 мільярдів доларів, що майже вдвічі більше, ніж 2020 року. Хоча насправді не слід вважати, що світ криптовалют – це лише шахрайство. Ця сума – лише крапля у морі, оскільки загальний обсяг торгівлі криптовалютами перевищив 14 трильйонів доларів.

P2P-шахрайство

Є люди, які хочуть продати криптовалюту, а є – які хочуть її купити. Для цього вони заходять на P2P біржу, де можуть взаємодіяти один з одним напряму. Трейдери створюють оголошення, а платформа просуває список трейдерів, які мають потрібні покупцю токени. Згрубша це можна порівняти з olx, auto ria та іншими маркетплейсами, на яких українці продають та купують товари.

Покупець та продавець повинні надати електронний гаманець або банківський рахунок для транзакції. P2P-платформа тримає криптовалюту й відправляє її продавцю лише після успішного завершення транзакції.І це саме етап, на якому наживаються шахраї.

Обман відбувається тоді, коли продавець намагається обійти систему біржі і просить покупця заплатити іншим способом. Після того як покупець здійснить платіж, продавець заявить, що він не отримав кошти, і відмовиться виконувати свої зобов'язання по угоді.

Найпоширеніші види шахрайства

  • Шахрайство з персональними даними: відбувається, коли покупець чи продавець намагається використати платіжний рахунок невідомої третьої сторони до виконання транзакції. Вони можуть надіслати вам нову платіжну інформацію через чат і попросити надіслати гроші туди. І щойно ви виконаєте переказ, вони заявлять, що не отримали коштів.
  • Шахрайство зі скасуванням платежу: покупець та продавець погоджуються торгувати криптовалютою на P2P-платформі. Покупець переказує кошти на рахунок продавця, щоб він відправив покупцю криптовалюту. Однак щойно криптовалюта залишає гаманець, покупець дзвонить у свій банк і повідомляє, що не санкціонував переказ (на це є 72 години). Покупець заявляє, що транзакція була шахрайською чи помилковою, тому банк скасовує платіж та повертає кошти. Продавець втрачає криптовалюту, а також виторг від продажу.

Як обрати P2P платформу

Неврегульованість світу криптовалют водночас дає користувачам свободу, але з іншого боку забирає гарантії. Тож відповідальність за власні активи несуть самі ж інвестори. Тому вкрай важливо підійти відповідально до вибору P2P-платформи.

Вибираючи платформу або P2P-застосунок, зверніть увагу на основні ознаки шахрайства:

  • Відсутність системи умовного депонування (ескроу): P2P-платформи виступають як контролер усіх сторін, що беруть участь у транзакції, надаючи послуги умовного депонування. Одна людина погоджується продати певну кількість криптовалюти, яку платформа зберігає доти, доки платіж не буде підтверджений. Відсутність системи умовного депонування одна з основних ознак недобросовісності P2P-платформи.
  • Погані відгуки клієнтів: завжди читайте відгуки, адже там користувачі часто дають найбільш реальний опис платформи.
  • Сайт платформи небезпечний: ніколи не надсилайте персональну або фінансову інформацію через незахищений вебсайт. Сайт, який не має дійсного SSL-сертифіката, що засвідчує, що особиста інформація передається безпечно, може спробувати вкрасти ваші дані. В URL-адресі сайту має бути https, а також значок замка.Так можна швидко перевірити, чи є сайт безпечним.
  • Немає груп у соціальних мережах: будь-яка хороша P2P-платформа активно представлена у соцмережах. Але однієї сторінки недостатньо – потрібно пересвідчитися, що платформа активно публікує дописи та комунікує з користувачами.

Які є шахрайства на P2P-платформах

Шахрайство з онлайн-комерцією. Це транзакції на сумнівних майданчиках онлайн-продажів. Шахраї заманюють жертв низькими цінами на товари. Зловмисники відправляють жертві платіжну інформацію іншого продавця криптовалюти на P2P-платформі, стверджуючи, що це їхній банківський рахунок. Щойно жертва оплачує товар, продавець криптовалюти відправляє криптовалюту шахраю.

"Романтичне" чи "любовне" шахрайство. Шахрайські схеми на сайтах знайомств – одні з найпоширеніших видів обману. Вони грають на емоціях потенційних жертв, відволікаючи їхню увагу. За даними Федеральної торгової комісії США (FTC) у 2019 році жертвами такого виду шахрайства стали понад 25 000 осіб на суму 201 мільйон доларів. Цей тип обману став другим за кількістю повідомлень у ФБР. Шахраї зав’язують стосунки онлайн (в Tinder чи інших додатках), а потім просять допомогти з "фінансовими проблемами".

Жертва відправляє гроші продавцю криптовалюти, який, нічого не підозрюючи, відправляє шахраю криптоактиви. Тоді шахрай зникає, а гроші втрачає або жертва або продавець, якщо жертва шахрайства вчасно скасує транзакцію.

Шахрайство з інвестиціями. Цей тип шахрайства грає на бажаннях жертви заробити легкі гроші, спокушаючи їх "гарантованою" вигодою. Для цього можуть застосовувати підроблені сайти або програми, що створюють видимість хорошого проєкту Шахрай просить жертву відправити гроші на рахунок в обмін на біткоїни, які вони заробили. Насправді рахунок, відправлений шахраєм, належить продавцю криптовалют.

У період з жовтня 2020 року до березня 2021 року FTC зареєструвало 7000 повідомлень про шахрайство з інвестиціями на суму збитків у 80 мільйонів доларів.

Помилкові перекази, повернення коштів та підроблені квитанції. Шахраями часто є не лише продавці чи взагалі сторонні люди, але й покупці. Після успішної P2P-транзакції шахрай анулює транзакцію валюти, скориставшись банківською процедурою. Шахрай просить банк скасувати транзакцію, бо начебто їх рахунок зламали. Повертають гроші не лише у банках, але й на платіжних платформах, до прикладу PayPal.

Як уникнути P2P-шахрайства

Шахраї у криптосвіті доволі винахідливі, але, дотримуючись кількох простих кроків, ви можете з легкістю уникати їх.

  • Робіть скріншоти: вам потрібно мати докази всіх транзакцій.Якщо виникли проблеми, то маючи докази, ви можете довести свою правоту в арбітражі P2P-платформи.
  • Ескроу послуги: одна з найбільших переваг P2P платформ в тому, що вона блокує суму від покупця і віддає її продавцю лиш тоді, коли угода здійснена. Це послуга умовного депонування, якою варто користуватися, адже вона убезпечує від шахраїв.
  • Перевірка особи: використовуйте лише перевірені P2P-платформи, які перевіряють всіх користувачів за допомогою KYC верифікації. Та все одно не лінуйтеся здійснити перевірку самостійно – переконайтеся, що дані платіжного рахунку збігаються з даними, зазначеними в ордері на платформі.
  • Підтвердження транзакцій: якщо ви продавець – не довіряйте скриншотам покупців про оплату – адже це легко підробити. Завжди перевіряйте, чи прийшли кошти на ваш криптогаманець або банківський рахунок. І лиш після цього здійснюйте угоду.
  • Спілкуйтеся з покупцем тільки на P2P-платформі. Не переходьте на інші канали зв’язку – Skype, Zoom, Discord, Telegram, WhatsApp – адже тоді у вас немає жодних гарантій.
  • Клієнтська підтримка: якщо виникають будь-які проблеми чи ви зауважили підозрілу активність – звертайтеся до служби підтримки P2P-платформи– вони допоможуть у розслідуванні та вирішення спорів.

Як відбувається P2P-транзакція

Щоб проілюструвати, як відбувається типова P2P-транзакція, 24 канал дізнався, як працюють транзакції на P2P-платформі від Bybit. Щойно ордер на покупку розміщено, Bybit резервує зазначену суму криптовалюти. На вибір у покупця понад 80 різних способів оплати, зокрема кредитні, дебетові картки, передача готівки та інші. Якщо продавець не надсилає монети протягом 10 хвилин після отримання платежу, служба підтримки Bybit може вручну відправити монети покупцю після проведення перевірки.

Також на Bybit є добовий ліміт транзакції для неперевірених користувачів. Залежно від фіатної валюти, що використовується, платформа вимагає підтвердження особи для транзакцій на суму понад 1000 USDT. Якщо у покупця або продавця виникли проблеми з ордером, то вони можуть натиснути на піктограму підтримки в правому нижньому куті та зв'язатися зі службою підтримки Bybit через чат або електронну пошту. Сторони надсилають номер ордера та будь-які відповідні скріншоти як доказ, а потім чекають вирішення спору.

Як отримати бонус за знання

Разом із зростанням кількості випадків P2P-шахрайства, повинна зрости й наша пильність. Якщо користуватися лише надійними платформами та дотримуватися кількох простих порад, то шахраї нічого не зможуть заподіяти. Тепер, коли ви знаєте про шахрайські схеми у криптосвіті, час проходити тест та отримати приємний бонус.

Акція діє до 21 вересня. Але радимо поспішати, оскільки винагорода зараховується в порядку черги до вичерпання призового фонду 1500 доларів. Для отримання бонусу потрібно бути зареєстрованим користувачем Bybit.