Як нараховується така пенсія

Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія через втрату годувальника, може бути призначений родичу померлого годувальника, але лише як частка пенсії померлого подружжя.

Читайте також Індексація пенсій може не відбутися: у ПФУ назвали причину

Пенсія через втрату годувальника становить 50% від пенсії померлого для одного непрацездатного члена сім'ї, та 100% (розділяється між ними) для двох чи більше членів сім'ї. Ця пенсія надається на весь період непрацездатності члена сім'ї померлого, а для членів сім'ї пенсійного віку – довічно.

Непрацездатними вважаються:

  1. Чоловік (дружина), батьки, що мають інвалідність або досягли 65 років чи пенсійного віку.
  2. Діти до 18 років, або старші, якщо вони мають інвалідність з дитинства, а також студенти денної форми навчання до 23 років.
  3. Чоловік (дружина) або інші родичі, які доглядають за дітьми померлого до 8 років, незалежно від віку та працездатності.

Щодо військових пенсій через втрату годувальника, то їх розмір коливається від 30 до 70% від суми, яку отримував померлий, але не може бути меншим за два прожиткові мінімуми. Для цієї категорії він становить 4186 гривень.

При вирішенні між збереженням власної пенсії та переходом на пенсію через втрату годувальника, Пенсійний фонд може надати консультації. Перехід на інший тип пенсії відбувається після подання заяви, і якщо це невигідно, особі можуть відмовити у переході.

Хто може отримувати пенсію по втраті годувальника

  • Члени сім'ї, які залежали від померлого годувальника, мають право на пенсію у зв’язку з його втратою, якщо вони були повністю на його утриманні або отримували від нього основне джерело доходу.
  • Під час воєнного стану в Україні та протягом місяця після його закінчення студентам 18-23 років призначаються пенсії без надання довідки про навчання.
  • У випадку смерті донора органів, пенсіонера, чи особи, що загинула під час Революції Гідності, пенсія призначається непрацездатним членам сім'ї незалежно від страхового стажу.
  • Батьки та подружжя померлого, які не залежали від нього, також мають право на пенсію в разі втрати джерела доходу. Непрацездатні члени сім’ї особи, що зникла безвісти за особливих обставин, мають право на пенсію.
  • Члени сім'ї, які вже отримують пенсію, можуть обрати перехід на пенсію через втрату годувальника. Усиновлені діти мають рівні права на пенсію, як і рідні діти.
  • Пасинки та падчерки мають право на пенсію, якщо вони не отримували аліментів від біологічних батьків.
  • Неповнолітні діти, які мають право на пенсію через втрату годувальника, зберігають це право навіть після усиновлення.