Механічне зниження облікової ставки Національного банку не буде еквівалентом дешевих кредитів, йдеться в повідомленні НБУ у фейсбуці.
Читайте також: Нацбанк змінив дизайн 50 і 200 гривень: фото
Кредитор завжди зважає на стійкість економічного розвитку та послідовність економічної політики,
– заявляють в Нацбанку.
Прикладом є 2012 – 2013 роки, коли інфляція була на рівні 0, тобто ціни залишалися стабільними, облікова ставка становила 7%, водночас ставки на міжбанку сягали до 50%, а ставки на кредити – 15-20%.
Що таке облікова ставка? Це один з основних індикаторів економіки. Є відсотком, під який НБУ надає кредити банкам та, відповідно, нижче якого комерційні банки не можуть давати гроші клієнтам. Облікова ставка – це один з ключових інструментів управління інфляцією.
Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює більше грошей заощаджувати. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше грошей витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.
- Наприкінці жовтня 2019 року Нацбанк знизив розмір облікової ставки на 1% до 15,5% річних.
- Починаючи з 2001 року, мінімальна облікова ставка в Україні становила 6,5% (серпень 2013 року – квітень 2014 року), максимальна – 30% (березень – серпень 2015 року).