Повну версію інтерв'ю шукайте тут.
У 24 роки Хатія Деканоідзе почала працювати в команді реформаторів Президента Михайла Саакашвілі та очолила адміністрацію Ради безпеки Грузії. Згодом вона встигла попрацювати міністром освіти, а також керувала поліцейською академією.
До початку реформ у країні більшість школярів у Кутаїсі хотіли стати "злодіями в законі", згадує Деканоідзе. Але після змін в країні опитування показало, що ті ж школярі мріяли про роботу в поліції.
Вона ліквідувала багаторічне навчання в поліцейській академії, замінивши на тренінги з права, тактики та стрільби. А замість генералів-теоретиків набрала у викладачі іноземних спеціалістів та "реальних" поліцейських.
Хатія вважає, що провести реформи під копірку, як у Грузії, в Україні не вдасться, треба знайти свою модель. Реформи – це як їзда на велосипеді: "зупинишся – впадеш".
Які зміни необхідно провести в системі підготовки правоохоронних органів? У Грузії під час реформ ви звільнили всіх поліцейських і набрали нових. Як зробити ефективною роботу українських міліціонерів?
Коли міліція стане поліцією, коли у поліцейських буде хороша зарплата, нова форма, машини з бензином, і стане ясно, що вони служать країні, а не самим собі, це стане престижно.
А хороших поліцейських можна набрати скрізь. Знаєте, у нас в Грузії ніхто не вірив і всі говорили: "Де ви наберете стільки поліцейських? Це не можливо!" З вулиць, з вузів. Молоді хлопці горіли бажанням і не були зіпсованими. Якраз знайти в Україні таких взагалі не проблема, я зустрічала в Україні багато розумних і світлих голів.
Що у нас було найголовніше, коли ми це починали? У нас була іскра і вогонь у грудях. Ми знали, що це для нас, що це для Грузії. Треба обов'язково побудувати нову Грузію або нічого не вийде. У нас питали, ми взяли американську або європейську модель. А ми дивились, як працює система в різних країнах. І я думаю, якщо є політична воля, то все вийде.
Ви як колишній ректор поліцейської академії, підкажіть Україні рецепт успішного реформування міліції. Що треба змінити в цій сфері?
Я скасувала вищу освіту поліцейської академії. У нас немає системи бакалаврату або магістратури, тому що професія поліцейського – це не вища освіта. Ми брали тих, у кого вже є вища освіта. Не хлопців, яким 16 – 17 років і вони взагалі нічого не знають, а дорослих, які хочуть бути поліцейськими. Вони закінчили вузи – закінчили право, економіку, історію, математику та інші спеціальності і просто хотіли стати поліцейськими і служити батьківщині.
Ми не вчили в академії і не вчимо досі математики, історії, загальним наукам. Ми вчили їх правознавства, адміністративного права, кодексам, абсолютно всьому, що повинен знати поліцейський. Тактиці, звичайно, і стрільбі. У нас проходить тренінг, заснований на американській системі, який триває кілька місяців. Дуже інтенсивний тренінг з 9 ранку до 5 вечора, а потім знову навчання. Приїжджі з інших міст (не з Тбілісі) живуть у гуртожитку.
Першим кроком було скасування радянського підходу, хоча не зовсім радянського. Уявляєте, 4 роки курсанти вчаться в поліцейській академії, потім ще два роки (у магістратурі – ред.) — це шість років.
А тепер скільки триває навчання?
У нас навчання тепер кілька місяців. Але шість років навчання! Держава витрачає гроші на них 6 років, а потім 80% не залишаються працювати в поліції. Ви уявляєте?! У вас теж так. Візьміть статистику. Навіщо витрачатися? Навіщо вища освіта поліцейського?
Скільки у вас таких студентів? Як ви розраховуєте їх кількість?
У нас був час, коли їх було до 600 осіб. Зараз не знаю, бо я три роки там не працюю. Це залежало скільки у нас вільних вакансій. Ми ніколи не робили дуже маленький резерв. Ми знали, що вакансій у патрульної поліції 100, і набирали 150 осіб. І всім курсантам, які закінчували поліцейську академію, гарантували роботу на 100%.
Це звичайно було нелегко, бо в поліцейській академії працювало 300 осіб. Генерали, полковники – багато зірочок і великі кашкети. Коли ми прийшли – нічого не було. Просто 300 осіб, які викладали тільки теорію без практики. Ми все це скасували, і там почало працювати десь 50 осіб. Ми запрошували за контрактом знаменитих суддів, відомих прокурорів, голів неурядових організацій або практиків з поліції. І ви знаєте, адже можна побудувати хорошу мобільну систему, і не кажіть мені, що Україна велика. Звичайно, можна зробити і з такою великою іншу модель.
Читайте також: ТОП-факти про нову очільницю української поліції