До початку реформ у країні більшість школярів у Кутаїсі хотіли стати "злодіями в законі", згадує Деканоідзе. Але після змін в країні опитування показало, що ті ж школярі мріяли про роботу в поліції.

Вона ліквідувала багаторічне навчання в поліцейській академії, замінивши на тренінги з права, тактики та стрільби. А замість генералів-теоретиків набрала у викладачі іноземних спеціалістів та "реальних" поліцейських.

Хатія вважає, що провести реформи під копірку, як у Грузії, в Україні не вдасться, треба знайти свою модель. Реформи – це як їзда на велосипеді: “зупинишся – впадеш”.

Зараз Деканоідзе викладає в університеті Грузії, читає лекції для українських студентів і запустила проект-підготовку нового покоління українських політиків. Про своє бачення успішних реформ в Україні грузинський політик розповіла Телеканалу новин “24”.

Ми звільнили всіх генералів-теоретиків

Які зміни необхідно провести в системі підготовки правоохоронних органів? У Грузії під час реформ ви звільнили всіх поліцейських і набрали нових. Як зробити ефективною роботу українських міліціонерів?

Коли міліція стане поліцією, коли у поліцейських буде хороша зарплата, нова форма, машини з бензином, і стане ясно, що вони служать країні, а не самим собі, це стане престижно.

А хороших поліцейських можна набрати скрізь. Знаєте, у нас в Грузії ніхто не вірив і всі говорили: “Де ви наберете стільки поліцейських? Це не можливо!” З вулиць, з вузів. Молоді хлопці горіли бажанням і не були зіпсованими. Якраз знайти в Україні таких взагалі не проблема, я зустрічала в Україні багато розумних і світлих голів.

Що у нас було найголовніше, коли ми це починали? У нас була іскра і вогонь у грудях. Ми знали, що це для нас, що це для Грузії. Треба обов'язково побудувати нову Грузію або нічого не вийде. У нас питали, ми взяли американську або європейську модель. А ми дивились, як працює система в різних країнах. І я думаю, якщо є політична воля, то все вийде.

В Україні зараз 300 тис поліцейських і це дуже багато. Потрібно реформувати так, щоб заощадити бюджет, і зробити так, що б все було пристойно.


Фото: BBC - Україна

Ви як колишній ректор поліцейської академії, підкажіть Україні рецепт успішного реформування міліції. Що треба змінити в цій сфері?

Я скасувала вищу освіту поліцейської академії. У нас немає системи бакалаврату або магістратури, тому що професія поліцейського – це не вища освіта. Ми брали тих, у кого вже є вища освіта. Не хлопців, яким 16 – 17 років і вони взагалі нічого не знають, а дорослих, які хочуть бути поліцейськими. Вони закінчили вузи – закінчили право, економіку, історію, математику та інші спеціальності і просто хотіли стати поліцейськими і служити батьківщині.

Ми не вчили в академії і не вчимо досі математики, історії, загальним наукам. Ми вчили їх правознавства, адміністративного права, кодексам, абсолютно всьому, що повинен знати поліцейський. Тактиці, звичайно, і стрільбі. У нас проходить тренінг, заснований на американській системі, який триває кілька місяців. Дуже інтенсивний тренінг з 9 ранку до 5 вечора, а потім знову навчання. Приїжджі з інших міст (не з Тбілісі) живуть у гуртожитку.

Першим кроком було скасування радянського підходу, хоча не зовсім радянського. Уявляєте, 4 роки курсанти вчаться в поліцейській академії, потім ще два роки (у магістратурі – ред.) — це шість років.

А тепер скільки триває навчання?

У нас навчання тепер кілька місяців. Але шість років навчання! Держава витрачає гроші на них 6 років, а потім 80% не залишаються працювати в поліції. Ви уявляєте?! У вас теж так. Візьміть статистику. Навіщо витрачатися? Навіщо вища освіта поліцейського?

Скільки у вас таких студентів? Як ви розраховуєте їх кількість?

У нас був час, коли їх було до 600 осіб. Зараз не знаю, бо я три роки там не працюю. Це залежало скільки у нас вільних вакансій. Ми ніколи не робили дуже маленький резерв. Ми знали, що вакансій у патрульної поліції 100, і набирали 150 осіб. І всім курсантам, які закінчували поліцейську академію, гарантували роботу на 100%.

Це звичайно було нелегко, бо в поліцейській академії працювало 300 осіб. Генерали, полковники – багато зірочок і великі кашкети. Коли ми прийшли – нічого не було. Просто 300 осіб, які викладали тільки теорію без практики. Ми все це скасували, і там почало працювати десь 50 осіб. Ми запрошували за контрактом знаменитих суддів, відомих прокурорів, голів неурядових організацій або практиків з поліції. І ви знаєте, адже можна побудувати хорошу мобільну систему, і не кажіть мені, що Україна велика. Звичайно, можна зробити і з такою великою іншу модель.

І все таки, з чого Україні треба почати зміни в системі МВС?

Я не кажу, що реформувати міліцію в поліцію не важко. Це важко. Але треба почати з чогось. Звичайно, треба мати хорошу патрульну поліцію, в першу чергу. Треба обов'язково скасувати корупцію і бюрократію. Змінити законодавчу базу. Я не дуже добре знаю ваше законодавство, але, наприклад, є кілька десятків документів, які стосуються тільки форми поліції.

Треба все зробити простіше, треба все зробити прозоро. Держзакупівлі, наприклад, тендери, оптимізувати ДАІ. Ми оптимізували ДАІ. Так, ми звільнили кілька тисяч осіб, Грузія була без поліції два тижні і нічого такого не сталося.

Ваша співвітчизниця Ека Згуладзе зараз працює в нашому МВС першим заступником міністра? Як ви думаєте у неї вийде реформувати нашу систему?

Звичайно, вийде, вона – дуже розумна та кмітлива. Ека працювала першим заступником міністра поліції Грузії 6 років. І вона всю реформу правоохоронних органів зробила своїми руками. У неї дуже хороша концепція і я її дуже добре знаю. І в неї вийде, і вам теж треба вірити, що у неї вийде.

Сподіваємося. Але у нас після подій Майдану був призначений новий міністр МВС Арсен Аваков. Він заявляв про необхідність реформ у правоохоронних органах. Восени його вже вдруге призначили міністром, але реформи досі не можуть провести. У чому, на вашу думку, проблема з таким повільним стартом?

Різниця в тому, що ми цю війну вже пережили в Грузії, ми це зробили. І я сподіваюся, я знаю, що ми цей «хребет» ще раз потрощимо. Розмір (правоохоронної системи - ред.) — це не найголовніше, найголовніше воля.

Я думаю, що після Майдану треба було відразу починати, але уявляю, що там були громадські хвилювання. Але я думаю, що якщо починати зараз, то все вдасться і Ека дуже добре знає, що робити.

Найкращий знавець українських реформ - Путін

На території України зараз відбуваються військові дії. У Грузії теж був такий сумний досвід, але незважаючи на це реформи продовжувалися. Розкажіть, як в таких умовах Україні проводити реформи?

Президент Саакашвілі завжди говорив, що робити реформи, переробляти країну — це як їзда на велосипеді: зупинишся - впадеш. Звичайно, коли у нас була війна, ми робили реформи в поліції, в освіті, в державних структурах і так далі. І я думаю, що найкращий знавець грузинських реформ був сам Путін. Тому що він точно знав, якщо Грузія зробить ці реформи, то він ніколи її потім не зловить. Так що не треба зупинятися. І я думаю, що ваш уряд, розуміє, що, не дивлячись на проблеми, треба робити реформи.

Ви працювали в Раді національної безпеки Грузії. Які кроки щодо державної безпеки ви б порадили Україні?

Так, я працювала начальником адміністрації. Мені тоді було 24 роки. У вас дуже велика проблема ... Анексія і територіальна цілісність - це дуже велике питання для Грузії, тому що Росія окупувала 20% території Грузії. Як я можу давати поради? Рецепту немає, звичайно. Але якщо не буде внутрішнього ворога, то ви обов'язково переможете зовнішнього ворога.


Фото: congressworld.in.ua

Але існує думка, що ЛНР і ДНР - це внутрішній ворог України.

А хто їх фінансує? Хто там робить pick up? Звичайно, Росія, Путін. Я говорила, що Путін найкращий знавець грузинських реформ, та й українських теж. Він дуже добре знає, що якщо ви реформуєте поліцію і держструктури, то він потім і Україну не зловить. І ви не зможете все це зробити, тому що вони в курсі всього там (у Росії – ред).

Скажіть, який потенціал проведення реформ наш уряд все ж таки не використав. У нас реформи намагаються ввести багато місяців, але все відбувається дуже повільно.

Значить це політична воля. Якщо є орієнтація уряду на реформи та просування, не треба так гальмувати. Ось скільки нових політиків у вас в Раді? Я не знаю точно, але мені говорили, що у вас близько 20% нових політиків. Має бути 90 – 100%.

Адже політична воля — це що? Це означає, що ти скасовуєш бюрократію, яка стоїть стіною між урядом і суспільством. А коли у тебе найбільший лобіст - це прості люди, які знають, що уряд за них стіною, то це і означає політична воля.

Так, проблем дуже багато. Але я поки не бачила, щоб була якась точка, навколо якої всі реформи крутилися б. Нема такого.

В уряд, який затвердили в грудні, призначили більшість нових людей, у тому числі трьох іноземців. Як ви оцінюєте його шанси на проведення ефективних реформ?

Я думаю, це шанс. Іноземні міністри допоможуть Україні, але якщо є воля українського народу. А ця воля є. Я ось говорила про Майдан - він був важливим моментом не тільки для України, але для Грузії, для всієї Європи. Якби Майдану не було, то торжество свободи не відбулося б, не зросла б національна ідентифікація, як українського народу. І я думаю, треба зберегти цю спадщину Майдану, яка не тільки для вас важлива, а й для нас.

Але, як жартував Каха Бендукідзе, якщо не буде політичної волі, то їх (владу - ред.) обов'язково вивалять з їхніх політичних крісел.