Під час зустрічі у столиці Білорусі стало зрозуміло, що у світі сформувалася антипутінська коаліція, яка готова швидко реагувати на політику Росії. Таку думку у бесіді із сайтом "24" висловив політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач.

Як оцінюєте підсумки переговорів, які відбувалися у Мінську та угоду, яка була досягнута?

Загальний мій висновок – позитивний. В принципі, прогнозувалося, що сторони, які візьмуть участь у переговорах, мають домовитись, як мінімум, про припинення вогню. Інакше вони б втратили своє обличчя і не змогли пояснити, навіщо туди їздили. Тому в плані суто технічних рішень, як, наприклад, припинення вогню, відведення важкої артилерії чи ракетних систем, обмін заручниками і полоненими – це все правильно і є необхідним.

Перш за все, це необхідно для людей, які знаходяться на місці подій і страждають від бойових дій. Але реалістичність політичного врегулювання українсько-російського конфлікту на Донбасі викликає великі сумніви.

Чому?

Занадто багато умов, занадто розтягнуті дати, і на кожному етапі є величезні ризики невиконання і зривання домовленостей.

За Вашими оцінками, якою є вірогідність того, що досягнуті домовленості, зокрема у частині, яка стосується відведення бойовиків та озброєння, будуть виконуватися?

За великим рахунком, дуже сумнівно, що все вдасться зробити. З одного боку – технологічно важко це проконтролювати. З іншого боку, не сумніваюся, що виконання угоди не входить в плани російського керівництва чи донбаських бойовиків.

Тому я розцінюю нинішні домовленості як тимчасові, як ті, які дадуть можливість припинити вогонь і отримати перепочинок безпосередньо для військових і для мирного населення, яке там залишилось. Думаю, що найбільше, чого можна було б досягти від цих перемовин – обмінятися більшістю заручників. Якщо це вдасться – це буде вже величезним успіхом.

Але найголовнішим результатом переговорів є не те, що підписано...

А що?

Те, про що не говорилося, але що сформувалося. Відбулося фактичне політичне формування антипутінської коаліції. На переговорах у Мінську російська позиція була єдиною з бойовиками, там зв’язка працювала дуже тісна. Позиція Франції і Німеччини була єдиною - вони не поступилися, вони проявляли свою солідарність з Україною і тиснули на російського президента. Це якраз означає, що в світі поступово формується антипутінська коаліція. Це головний політичний підсумок переговорів.

Якою, на Вашу думку, буде подальша доля цієї коаліції?

Вона буде зміцнюватися і діяти солідарно з Україною. Стратегія коаліції буде поступово змінюватися з умиротворення агресора до його покарання.

Чи можемо ми говорити про те, що у зв’язку з цим Україна почне отримувати практичну допомогу, а не лише заяви про стурбованість?

Так. Україна почне отримувати дієву допомогу, як фінансово-економічну, так і військово-технічну. У свою чергу, Росія почне отримувати ще більш дієві санкції у фінансовому секторі. З часом справа може дійти навіть до нафтового ембарго.

Ми вже можемо говорити про терміни реалізації цих можливостей?

Це буде залежати від процесу дотримання комплексу заходів щодо реалізації Мінських домовленостей. Чим швидше і грубіше російська сторона почне порушувати свої зобов’язання, тим швидшими і сильнішими буде відповідь антипутінської коаліції.