Про це сайту "24" розповів директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.
Читайте також: Видворення Саакашвілі: на ситуацію відреагували у США
За його словами, з точки зору закону дивно виглядає, що людина без громадянства веде в країні активне політичне життя. Та завжди є "але". За формою, зауважує Бала, депортація Саакашвілі не викликає довіру до держструктур і прикордонної служби зокрема. Як наголошує політолог, Держприкордонслужба кілька годин не давала жодної офіційної інформації. Лише згодом зізналася, що це її працівники вивезли Саакашвілі. Це, вважає експерт, неправильно. Потрібно було одразу повідомити, хто це робить і чому, щоб уникнути сумнівів і спекуляцій.
Детально про депортацію Саакашвілі в матеріалі: Операція "Депортація": вислання Саакашвілі – піррова перемога Порошенка?
Також, за словами Бали, здивувало пояснення прес-секретаря ГПУ Лариси Сарган, яка заявила, що їх не поставили до відома про депортацію Саакашвілі. При цьому кримінальні справи, які прокуратура веде проти Саакашвілі, продовжать розслідувати. Щоправда, яким чином, вони ще не знають.
На перший погляд, влада ніби виграла. Але технологічно опозиція використає цю ситуацію, звинувативши владу в політичних переслідуваннях. Почалися рухи зовні – пролунали заяви західних експертів. Але Україна точно не виграла. Владі треба доводити, що закон був дотриманий, і кроки по реформі судової влади продовжуються,
– зазначив Віталій Бала.
Зараз, на його думку, все залежить від того, як вестиме себе Саакашвілі, і від цього залежатимуть наслідки для України. Зокрема, від рівня його особистих стосунків з відомими західними політиками.
"Якщо Саакашвілі переконає Захід, що це політичне переслідування, то для України це буде не дуже добре. На Заході неодноразово наголошували про верховенство права і дотримання законності у справі Саакашвілі. Крім того, якщо Саакашвілі подасть позов до Європейського суду з прав людини, то має шанси виграти", – переконаний політолог.
Нагадаємо, 12 лютого працівники ДПСУ увірвалися до ресторану "Сулугуні" у Києві і забрали Саакашвілі. Його відправили чартерним літаком у Варшаву. У ДПСУ заявили, що Саакашвілі перебував в Україні незаконно, тож його відправили в країну, звідки він нелегально прибув. Саакашвілі вже провів брифінг у Варшаві, на якому заявив, що залишаться українським політиком і добиватиметься відновлення громадянства.
У чому звинувачують Саакашвілі? У липні 2017 року Порошенко позбавив Саакашвілі українського громадянства. За офіційними даними – через те, що він нібито вказав неправдиву інформацію під час заповнення документів на отримання українського паспорта, за неофіційними – через конфлікт з Порошенком. В той момент Саакашвілі перебував за кордоном.
10 вересня 2017 року відбувся так званий "прорив" Саакашвілі через польсько-український кордон, коли лідер "Руху нових сил" за підтримки активістів повернувся в Україну без проходження прикордонного контролю.
Саакашвілі просив Міграційну службу про надання йому статусу біженця. Однак і ДМС, і згодом Окружний адміністративний суд Києва та Київський апеляційний адміністративний суд відмовили йому в цьому.
У грудні 2017 року в ГПУ заявили, що Саакашвілі підозрюють у змові з олігархом часів Януковича – Курченком – з метою держперевороту.
5 січня Тбіліський міський суд визнав винним Михайла Саакашвілі у справі "про злісне перевищенні повноважень" на посаді президента Грузії і присудив три роки позбавлення волі. Якщо Саакашвілі екстрадують з України в Грузію як особу без громадянства, у Тбілісі його чекає арешт.