Найкраще, коли котел є простим у використанні та енергоефективним. Дім 24 спільно з Bosch Ukraine пояснить, що потрібно врахувати у виборі моделі, щоб з цим не виникало жодних труднощів.
Цікаво Без зайвих витрат і збільшення рахунків: топ-7 порад, як утеплити оселю перед похолоданням
Які типи котлів існують та в чому їхня різниця
Загалом усі котли умовно можна поділити на 2 типи. Якщо мовиться про принцип роботи, то існують конденсаційні та традиційні конвекційні моделі.
Конденсаційні котли мають ефективнішу систему. Під час згорання водень, що міститься у газі, з'єднується з киснем у повітрі, утворюючи водяну пару. Вона несе теплову енергію, яка в традиційних опалювальних котлах виходить через димову трубу і втрачається.
Проте конденсаційні котли завдяки спеціальній конструкції теплообмінника цю теплову енергію використовують. Вони дозволяють сконденсувати пару та скеровують отримане тепло для ефективного нагріву води, що циркулює в системі опалення. Тому коефіцієнт використання палива в конденсаційних котлах сягає більше ніж 100%.
Експерти наголошують, що традиційні (конвекційні) котли мають низьку енергоефективність, тобто споживають більше енергоресурсів. З цієї причини вже декілька років забороняють ввезення побутових моделей такого типу.
Як працює конденсаційна техніка: дивіться відео
Окрім розподілу на конденсаційні та конвекційні, газові котли також мають інші характеристики, які слід врахувати. Зокрема, за типом нагрівача всі моделі діляться на 2 групи – одноконтурні та двоконтурні.
Різницю між такими котлами пояснити набагато простіше. Двоконтурні не лише мають функцію опалення, а й можуть нагрівати воду, адже мають додатковий теплообмінник.
Однак це не означає, що одноконтурні котли не впораються з цією задачею. Вони теж мають таку функцію, але для цього потрібно додатково використовувати бак непрямого нагріву (резервуар з теплообмінником всередині, що забезпечить нагрівання і зберігання гарячої води).
Загалом конденсаційні двоконтурні котли найчастіше використовуються для квартир і будинків з невеликим і середнім споживанням гарячої води. Звісно, рівень комфорту визначається індивідуально, адже, наприклад, якщо у домі кілька санвузлів, потреба у гарячій воді буде більшою.
Яку потужність повинен мати котел
Після того, як вдалося визначитися з типом, варто звернути увагу на потужність котла. Експерти радять розрахувати для цього тепловтрати приміщення, зважаючи на товщину стін та утеплення, характеристику вікон і стелі тощо.
Досить часто номінальної потужності котла може бути забагато, особливо у міжсезоння. Тому важливою характеристикою є модуляція пальника опалювального приладу, а отже, можливість котла працювати на низькій потужності,
– зауважують експерти Bosch.
При виборі котла варто розрахувати тепловтрати приміщення / Фото Bosch Ukraine
Так, конденсаційний котел з широким діапазоном модуляції пальника споживатиме рівно стільки газу, скільки необхідно, щоб покрити теплові втрати будівлі.
З такими моделями розраховувати тепловтрати для квартири не потрібно, адже для неї цілком достатньо базового типу – зазвичай це 24 кіловати на опалення. Варто лише врахувати мінімальну потужність роботи пристрою та в режимі гарячого водопостачання.
У чому перевага конденсаційних котлів Bosch
Концерн Bosch – один зі світових технологічних лідерів, над розробкою продуктів якого працюють сильні команди інженерів-конструкторів. Його заводи мають сучасні виробничі потужності, а контроль якості вважається запорукою не лише надійної роботи обладнання, а й ключовим фактором, що дозволяє існувати та розвиватися компанії вже понад 150 років.
Внутрішні компоненти та вузли обладнання Bosch – це комплекс інноваційних розробок разом з рішеннями, що перевірені часом. Усі деталі характеризуються якістю та надійністю роботи. Продукти розробляються у комплексі з різними аксесуарами, що суттєво зменшує витрати на монтаж системи та економить час на встановлення.
Bosch має широку лінійку настінних газових конденсаційних котлів, що представлена 3 моделями:
- Condens 1200 W (двоконтурна модель потужністю 24 кВт),
Котел Condens 1200 W / Фото Bosch Ukraine
- Condens 2300i W (двоконтурна та одноконтурна моделі, потужністю 24 кВт),
Котел Condens 2300i W / Фото Bosch Ukraine
- Condens 5700i W (двоконтурні моделі 24 і 30 кВт, одноконтурні моделі від 24 до 45 кВт).
Котел Condens 5700i W / Фото Bosch Ukraine
Довідка. Індекс "i" означає можливість Інтернет-підключення. Такі котли мають вбудовані слоти для використання відповідних модулів.
Кожна з цих моделей має свої переваги. Щоб сприймати інформацію було простіше, усі характеристики найпопулярніших котлів Bosch представлені у таблиці.
Керувати котлами можна зі смартфона
Кожен котел Bosch має панель керування і набір базових функцій. Для збільшення ефективності використання палива рекомендується встановлення кімнатних регуляторів. Найкращим варіантом, що дозволяє зменшити споживання газу до 15% є моделі з можливістю керування відповідно до зовнішньої температури.
Одним з прикладів такого регулятора є Bosch EasyControl, який разом з Wi-Fi термоголовками, дозволяє керувати температурою в кожному окремому приміщення зі створенням до 20 окремих температурних зон. Він може працювати у погодозалежному режимі, вміє визначати присутність, має функцію самонавчання та дозволяє керувати системою опалення зі смартфона.
Використання EasyControl дозволяє бути на зв'язку з системою опаленням, де б ви не перебували, та з використанням вбудованих функцій й налаштувань економить енергію, – наголошують експерти Bosch.
Технологія з регуляторами Bosch EasyControl / Фото Bosch Ukraine
Однак важливо врахувати, що під час відсутності електроенергії котли не працюватимуть. Вони мають вбудований циркуляційний насос та плату керування, робота яких є неможливою при відсутності світла.
Втім, не варто засмучуватися, адже інноваційні технології дозволять розв'язати будь-яку проблему. Сучасні котли мають невелике споживання електроенергії, тому їх можна під'єднати до джерела безперебійного живлення чи акумулятора.
Сучасні котли мають невелике споживання електроенергії, що дуже важливо для українців / Фото Bosch Ukraine
Bosch Home Comfort рекомендує розглядати моделі приладів безперебійного живлення з мінімальною потужністю 200 ватів у комплекті з акумулятором. Ця порада стосується газових котлів потужністю до 24 кіловатів без використання додаткового обладнання.
Якщо в системі, окрім котла, присутні зовнішні регулювальні прилади та циркуляційні насоси, їх необхідно врахувати під час вибору приладу безперебійного живлення. Тривалість роботи системи опалення залежатиме від місткості акумулятора і розраховуватиметься відповідно до сумарної електричної потужності всіх компонентів системи (котла, додаткових помп, клапанів тощо).