Окрім цього вона відома всюди ще й своїм дуже жорстким правилом, яке не подобається корумпованим країнам, – Ікеа не платить хабарі.

Читайте також: Як покращити життя українців на 10 мільярдів: законопроект для інвестицій

З цього приводу був надзвичайно великий і гучний скандал у Росії, коли у власників Ikea вимагали хабарі, компанія відмовилась і тим не менше залишилась на ринку, дотиснувши місцевих казнокрадів.

Ікеа в Україні: сумісна історія

Якщо заглибитись в історію, то Ікеа свого часу вже намагалась зайти на український ринок – це був 2004-2005 рік на хвилі помаранчевої революції. Але в силу того, що корумповані чиновники вставляли палки в колеса, намагалися заробити на цьому, а на іноземного інвестора дивились як на дикуна, з якого треба здерти останні гроші, компанія так і не зайшла. І це попри те, що вони були готові відкриватись в Одесі, Києві та Львові.

Тоді Ікеа уже навіть створила власне виробництво, але чиновницький балаган та бажання нажитися на шведських інвесторах змусили останніх піти з ринку України, відкривши сотні магазинів в Китаї, Індії та багатьох інших країнах. І від цього втратила виключно Україна. І, можливо, не стільки тогочасна влада, скільки кожен українець втратив можливість з однієї сторони працювати в цій компанії, ще з однієї – створювати якісь продукти для неї, з найбільш глобальної – це все ж таки купувати недорогі товари, які славляться в цілому світі.

Друга спроба заходу Ікеа на український ринок

Все ж таки є надія, що друга спроба буде вдалою. Тому що сьогодні ми бачимо, як влада намагається робити висновки з помилок своїх попередників.

Читайте також: Bloomberg вказав на елементарні зміни, які підуть на користь українській економіці

Наприклад, Ложкін зустрічався з інвесторами. Верховна Рада прийняла розроблений Урядом закон, який взяв практично конституційну більшість, щодо захисту бізнесу від так званого "маскі шоу".

До речі, Кабмін на тому тижні заявив, що кількість перевірок для бізнесу буде зменшена. Очевидно, що виконавча влада переживає сьогодні за інвест клімат в країні та намагається залучати інвесторів.

Не повторити помилок Ryanair

Водночас залишається багато застережень щодо того, як працює бізнес в Україні, як на місцях ведуть себе силовики та деякі контролюючі органи. Насправді це дуже часто заморожує діяльність бізнесу і є критичним для деяких компаній, які змушені закриватись, аби вижити. Тому найкращим сигнальним інвестором і барометром економічного інвестиційного клімату в Україні все ж таки буде компанія Ikea.

До речі, сама Ікеа, можливо, вже стала менш романтичною на українському ринку, менше вірить політичним байкам і легендам, як це було у 2004 році. Тоді вони на ейфорії намагались зайти в молоду демократію.

Тож сьогодні і вони стали більш зрілими, і Україна. Та й населення більш зле на владу і просто так пробачати їм втечу таких інвесторів не буде.

Тим більше, що уже є свіжий досвід, коли компанія Ryanair уже практично двома ногами стояла на українській землі, але сьогодні літаки так і не літають. Тобто населення буде жорстко контролювати та прагматично лобіювати для себе захід великих компаній, які будуть приносити і податки, і робочі місця, і якісні товари.

Читайте також: Прихід RyanAir знову відкладається в далекий ящик, при чому щоразу все далі й далі