29 січня 1918 року на станції під Крутами тут чотири сотні київських курсантів вступили у нерівний бій проти більшовицької армії Михайла Муравйова. Вороже військо вдесятеро переважало українські сили і було значно краще озброєне. Ціною власного життя курсантам вдалося затримати наступ більшовиків на Київ.
Кривава бійня тривала п'ять годин. Більшість захисників української державності загинули. Три десятки потрапили у полон. Спершу їх жорстоко мордували, а потім розстріляли.
Сьогодні пам'ять полеглих героїв вшановували по всій Україні.
Тернопіль
Подвиг київських курсантів сьогодні намагалися відтворити у Тернополі. Тільки на сучасний лад: без тогочасних костюмів та зброї.
Ми не використовуємо ні автентичної зброї, ні автентичного одягу. Варто ті події покласти на сучасний лад, аби показати, як молодь може швидко збиратися, акумулюватися на якусь загальну потрібну справу,
— розповів керівник МНК в Тернополі Василь Дубовий.
Харків
У Харкові до річниці битви під Крутами відкрили історичне графіті. Молодь із глибокими очима — так характеризують мурал ініціатори бійці полку "Азов".
Київ
Вшанували захисників української державності і в Києві. Вдень на Лук'янівському цвинтарі люди поклали квіти до могили похованих героїв. А увечері кияни пройшли смолоскиповою ходою.
Херсон
Із факелами та патріотичними гаслами віддали шану студентам-героям і в Херсоні. До ходи містом долучилися близько двохсот активістів.
Ми зараз маємо нові Крути, маємо людей, які йдуть захищати українську землю. Я хочу сказати громадянам, які мають свідомість, вставати до боротьби,
— пояснив херконський активіст Олександр.
Суми
А у Сумах марш на честь героїв Крут завершився під апеляційним судом. Там навіть розклали шини. Так у річницю трагічного бою сумчани хотіли привернути увагу до проблеми політв'язнів в Україні.
Дивіться також: Інфографіка про Крути: все, що треба знати про українських героїв