Таку думку сайту "24" висловив директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк, коментуючи результати соцопитування, проведеного Центром Разумкова щодо симпатій українців до інтеграції в ЄС.
Симпатиків було більше за рахунок тих, хто завжди на виборах приєднувалися до лідерської думки. Тобто це ті, хто вагається. Зараз влада не демонструє жодних динамічних дій щодо вступу в НАТО чи ЄС. Ми в очікуванні надання безвізового режиму. І в очікуванні, як же запрацює і чи запрацює угода про економічну співпрацю з ЄС,
– зазначає експерт.
На думку українців, за словами Давидюка, вплинув референдум у Нідерландах, на якому більшість проголосувала проти ратифікації угоди про асоціацію Україна-ЄС.
"Але, найголовніше, що люди більше зосереджені на внутрішніх питаннях. Іде процес зубожіння населення. Тому українці не думають про ЄС, як про якусь глобальну ціль. Їх більше турбує вирішення локальних побутових проблем", – вважає політолог.
Читайте також: Частина населення вважає, що наші сподівання на ЄС марні, – Бекешкіна
Крім того, зауважує експерт, кількість прихильників зменшилася через негативні месиджі самої Європи. Три роки тому для українців ЄС – це був практично рай, де було багато роботи з достойною зарплатою, і де було можна знайти гідний соціальний пакет. Однак сьогодні "емігрантська хвиля" змила всі позитиви.
Якщо Україна отримає безвізовий режим, це збільшить кількість прихильників вступу в ЄС, тому що багато хто з українців зможе це зрозуміти, відвідавши країни ЄС. Крім того, при умові проведення заходів по зближенню з Євросоюзом, кількість симпатиків зростатиме,
– переконаний Давидюк.
Водночас, той факт, що 55% українців проти розриву дипломатичних стосунків із Росією, результат того, що близько 8 мільйонів українських громадян – або етнічні росіяни, або мають родичів у Росії.
Читайте також: Розчарування в ЄС не означає збільшення прихильників Росії, – експерт
"Коли українці відповідають на таке питання, насамперед вони думають не про політичні чи дипломатичні зв’язки, а про своїх рідних чи близьких, які там живуть. Зрозуміло, що це впливає на соціологію", – говорить він.
Тому, переконаний Давидюк, якщо не ЄС, то яка перспектива? Це головна дипломатична ціль України.
"Якщо порівняти рівень життя найближчих до України сусідів – в Росії і Польщі, то зрозуміло, що в Польщі він набагато вищий, там більше свобод, бізнес-перспектив. Росія ж демонструє, що готова купувати національні еліти, але не може нормально відноситися до країни, як до партнера. Тому, хоча й багато наших громадян проти розриву стосунків із Москвою, навряд чи громадська думка може настільки змінитися, що в Україні буде несприйняття Європи", – наголосив Микола Давидюк.
Нагадаємо, згідно опитування Центру Разумкова, проведеного з 9 по 14 вересня 2016 року, 49,7% громадян України висловилися за членство України в Євросоюзі, проти – 35,3%. 55% українських громадян виступають проти розриву дипломатичних відносин України з Росією і 52,1% – проти запровадження візового режиму з Російською Федерацією. За вступ до НАТО у випадку проведення референдуму проголосували б 44,3% громадян України, проти – 38,1%.