Щоб з'ясувати це, ми звернулися до Василя Шмагоя, керівника ортопедо-травматологічного напрямку ММ "Добробут".
Кісточка на стопі: чому вона з’являється?
– Давайте перш за все розберемося, що таке Hallux valgus, – пропонує Василь Шмагой. – "Нallux" в перекладі означає "перший палець на стопі", а "valgus" – "відхилення назовні", тобто відхилення першого пальця стопи назовні. А далі – вже внаслідок деформації переднього відділу стопи, дана деформація проявляється відхиленням першого пальця, сплющуванням стопи на рівні головок плеснових кісток і розростанням в області головки першої плеснової кістки. Саме це розростання і називають в народі "кісточкою на стопі".
Плата за красу?
– Приблизно 95% пацієнтів, які звертаються з кісточкою на стопі – жінки.
Деформація у вигляді халюкс вальгуса – свого роду розплата за красу. Оскільки нерідко це пов'язано з носінням взуття на підборах. Причому, справа навіть не у висоті підбора, але у виборі супінатора. Найчастіше взуття випускають з плоскою підошвою і тому – з прямим супінатором. Коли жінка ходить на високих підборах з таким супінатором, стопа сповзає вниз і доводиться спиратися на пальці, переносячи на них вагу тіла. Це призводить до того, що кістки ноги не витримують, в результаті передній звід стопи починає деформуватися або підлаштовуватися під таке навантаження. Так починається незворотний процес.
Для здоров'я ніг найголовніше – зручний супінатор. І перевіряється це дуже просто: під середнім відділом стопи повинна бути опора – маленька подушечка на устілці. Завдяки їй вага тіла буде спрямована на середину стопи. Якщо подушечки на устілці немає – нога буде зісковзувати, а вага переноситися на пальці і це неминуче викличе проблеми.
Що пропонує ортопед-травматолог?
– Що робити, якщо кісточка на стопі ще не з'явилася, але відчувається дискомфорт в пальцях ніг? А що, якщо кісточка вже помітна і болить? На прийомі лікар визначить ступінь деформації стопи, виходячи з цього запропонує:
– На початковій стадії правильно обирати супінатор і устілки. А також частіше змінювати взуття (тобто не носити підбори постійно);
– Якщо виявить помітне відхилення в бік першого пальця, лікар може запропонувати нескладне хірургічне втручання, яке допоможе прибрати як естетично непривабливий вигляд, так і дискомфорт, пов'язаний з проблемою. Така операція триває близько години;
– При виявленні третьої стадії даної проблеми – коли вже є кісткові зміни, (тобто за допомогою підтягування м'язів або зв'язкового апарату виправити деформацію вже не можна, оскільки кістки стали більш грубими) необхідна коригуюча остеотомія. Це оперативне втручання, в ході якого хірург може видалити розростання (екзостоз) на голові першої плеснової кістки. Саму кісточку прибрати повністю не можна, бо вона потрібна для опори стопи. Способів виправити ситуацію існує величезна кількість. Який найкраще підійде вам, лікар зможе визначити в ході консультації. Така операція може займати в середньому – від 40 хвилин до 2-х годин.
Найважливіше, що потрібно пам’ятати: дане захворювання виникає внаслідок перевантаження переднього відділу стопи.
Чи завжди потрібно робити операцію?
– Звісно, ця операція призначається не за життєвими показаннями – зазначає ортопед-травматолог Василь Шмагой – робити чи ні – вирішує сам пацієнт. У нас в "Добробут" пацієнт може бути спокійний, ми завжди даємо вибір. Але оскільки в наші дні є можливість скорегувати цю проблему швидко і якісно, полегшити собі життя, позбавиться від больового синдрому, отримати можливість знову носити будь-яке взуття, а не тільки те, що дозволяють ноги, чому б нею не скористатися? Ця проблема з тих, які не проходять самі по собі. Якщо вона вже є, то неодмінно буде прогресувати.
Потрібно розуміти, що за допомогою операції ми виправляємо ту деформацію, яка вже є. Це не означає, що проблема не повториться, якщо ви і далі будете носити взуття з неправильним супінатором.
Як проходить реабілітація після операції?
– Перший тиждень після втручання бажано дати нозі спокій. Потім в середньому до 2-х місяців доведеться обмежити інтенсивне навантаження. Тобто біг та інші фізичні вправи можуть нашкодити. Також весь цей час важливо носити спеціальне взуття Баррука. Це терапевтичне взуття, яке розвантажує передній відділ стопи. Але через 2 місяці ваша нога вже буде, як новенька.
Надалі, після операції, необхідно правильно підбирати взуття, – радить Василь Шмагу. – Якщо ж людина не готова це робити, тобто піклуватися про те, що вона носить, тоді потрібно дуже добре подумати, чи варто робити операцію в принципі. У хірургії "Добробут" для нас важливо, щоб пацієнти хотіли бути здоровими не менше, аніж ми прагнемо їм допомогти.