Відповідне повідомлення розміщено на офіційному сайті групи DCH, партнера компанії Skyrizon – одного з китайських акціонерів "Мотор Січі".
"5 грудня 2020 р китайські інвестори ПАТ "Мотор Cіч" направили українському уряду звернення в міжнародний арбітраж проти держави Україна відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом КНР про заохочення і взаємний захист інвестицій ", – мовиться на сайті DCH.
Як відомо, китайські інвестори придбали акції приватного підприємства "Мотор Січ" ще в 2016 році, а також інвестували понад 100 мільйонів доларів у розвиток виробництва. Проте фактичне керівництво підприємством сьогодні як і раніше здійснює ексвласник "Мотор Січ", "почесний президент" підприємства В'ячеслав Богуслаєв і підконтрольний йому менеджмент.
Китайські інвестори досі не мають можливості реалізувати свої права, оскільки на акції підприємства накладено низку аналогічних арештів за ініціативою СБУ та Офісу генпрокурора. А Антимонопольний комітет систематично відмовляється розглядати заявки на концентрацію. Розслідування ініційованої СБУ справи всі ці роки не вели: за них немає ні підозрюваних, ні роз'яснень.
Спроби різних акціонерів "Мотор Січ" оскаржити арешт акцій в українських судах також не дали результату, зборів акціонерів підприємства не проводили 3 роки, дивіденди не виплачують, власники акцій не мають змоги брати участь в управлінні. На думку експертів, існують підстави підозрювати корупційні мотиви блокування китайським акціонерам доступу до підприємства .
В результаті 4 вересня 2020 року китайська інвестори ПАТ "Мотор Січ" направили Міністерству юстиції України повідомлення про інвестиційний спір (Notice of Investment Dispute) з вимогою про відшкодування шкоди в розмірі 3,5 мільярда доларів, зафіксувавши тим самим свій намір звернутися в міжнародний арбітраж.
Відтоді відбулося одне засідання Міжвідомчої робочої групи під егідою Міністерства юстиції України , про результати якого китайських акціонерів не повідомили. Відповідно, доарбітражного врегулювання інвестиційного спору не було.
Олександр Ярославський, власник і президент DCH, 26 листопада звернувся до Президента України, прем'єр-міністра та керівництву Верховної Ради з відкритим листом , в якому пише, що китайські інвестори ПАТ "Мотор Січ" однозначно націлені на те, щоб домагатися справедливості в міжнародному арбітражі.
"Протягом останніх чотирьох років вони не мають можливості реалізувати свої права акціонерів через дії української влади... І не бачать перспективи чесного вирішення питання в українському правовому полі. Експерти найшанованіших юридичних компаній світу переконані, що в української влади немає жодних підстав перешкоджати тому, щоб китайські інвестори ПАТ "Мотор Січ" зробили свій внесок у розвиток української економіки та відродження промисловості. З високим ступенем ймовірності так вважатиме й міжнародний арбітражний суд. Як громадянин України, щиро відданий своїй країні, і бізнесмен, зацікавлений в її економічному зростанні, я вважаю своїм обов'язком спробувати запобігти подальшому несприятливому розвитку подій, які можуть завдати серйозних збитків фінансовому становищу нашої держави та його міжнародному реноме", – зауважив Ярославський.
За інформацією ЗМІ, в міжнародному арбітражі китайських інвесторів будуть супроводжувати відомі в світовому масштабі юридичні компанії : WilmerHale, DLA Piper та Bird & Bird, в яких працюють основоположники сучасних фундаментальних принципів захисту прав інвесторів, покладених в основу безлічі відповідних міждержавних угод. Крім того, одним із партнерів DLA Piper зараз є Дуг Емхофф, чоловік Камали Харріс, яка має скласти присягу як віцепрезидент США 20 січня.