Кабінет міністрів з 1 серпня виключив презервативи зі списку виробів медичного призначення, які не обкладаються ПДВ. Найдоступніший засіб захисту від СНІДу подорожчає на чверть, а подекуди узагалі зникне з продажу - через довготривалу зміну маркувань. За словами експертів, найбільше постраждають, вітчизняні компанії, які втратять державну підтримку.

“Ми розуміємо, що податки в Україні потрібно збирати, бюджет повинен наповнюватися. Ми, як законослухняна компанія підтримуємо, щоб податки платились, але в даному випадку, презервативи, підвищення на 20% в країні, в якій СНІД розвивається високими темпами, я думаю – не зовсім виправдано”, - каже представник компанії-виробника презервативів Ігор Весновський.

Б’ють на сполох і фонди по боротьбі з ВІЛ/СНІД. Кажуть, проблема з контрацептивами, особливо гостро стоїть влітку. У цей час на південь країни припадає до 25% річного обсягу їх продажу. Для України ж, де кількість хворих стабільно зростає, криза контрацептивів може бути фатальною.

Нововведення уряду загрожує реалізації і міжнародних програмам підтримки України. За новими правилами 15 мільйонів безкоштовних презервативів, які надходять в Україну як гуманітарна допомога і безкоштовно розповсюджуються - також оподатковуватимуться.

“Дуже постраждають програми профілактики. Тому що безкоштовна донорська допомога, яка поступає від агентства в США по міжнародному розвитку, тепер і з цієї допомоги буде зніматися ПДВ. І ціна питання – 300 тисяч доларів, які незрозуміло де взяти. Інша проблема, що люди почнуть шукати де дешевше. Навіть ті, хто може дозволити собі купити, будуть купляти їх не в аптеці, а в кіоску, де він на сонці жарився, невідомо який термін придатності, і так далі, і тому подібне”, - каже Костянтин Перцовський.

У МОЗ тимчасом не панікують. Нові правила, кажуть, не вплинуть на доступність презервативів. Мовляв,такі дії спрямовані передусім на постачальників, які займаються спекулятивною торгівлею. А громадяни, які отримували їх безкоштовно чи за пільговими цінами - не постраждають. Підтримують чиновників і у профільних комітетах.

“В нас для цього є неурядові організації, які займаються цією функцією. Плюс, в нас закуповуються з місцевих бюджетів і роздаються визначеним представникам груп ризику. Підвищення цін на 20% на наші вітчизняні та імпортні дешеві якісні презервативи – це незначні зміни ціни”, - каже міністр охорони здоров'я Олександр Аніщенко.

“Є предмети, чи ліки, які є конче потрібними людям. Як, наприклад інсулін. Ні в кого не викликає сумнів, що він має бути без ПДВ. Ці 20%, які мають сплачувати ПДВ, ці бізнесмени кладуть собі в кишеню”, - каже народний депутат України Дмитро Святаш.

Окрім груп-ризику, які потребують захисту від ВІЛ/СНІДу, від нововведень уряду постраждають також родини з дітьми - ПДВ обклали також дитячі підгузки та різні види сосок, хірургічні меблі, а також спеціалізований транспорт для надання медичної допомоги.