Цього року українці відзначатимуть Медовий Спас вже завтра, 1 серпня. Свято, до речі, має ще декілька назв: Маковея, Спас на воді та Мокрий Спас. Більше про історію та традиції розповість LifeStyle 24.
Важливо Які головні релігійні свята будуть восени 2024 року: дати за новим церковним календарем
Медовий Спас: історія свята
Свято отримало таку назву, оскільки у цей день традиційно починали збирати мед. Після цього люди йшли до церкви, щоб його освятити. У кошик, крім того, ставили воду. Спас – бо Спаситель, а у свято також відзначають Винесення Древ Хреста Господнього. Кажуть, що колись у Константинополі через спеку була погана вода, від якої люди хворіли, а інколи й помирали. Однак коли в місто винесли Хрест, усі недуги зникли.
Згідно з біблійною легендою, це свято також називають Маковеєм, оскільки раніше були брати Маккавеї, які разом з мамою Соломією згодом стали мучениками, бо постраждали через християнську віру.
Коли Медовий Спас у 2024 році / Фото Freepik
Вважається, що Медовий Спас бере свій початок ще з XII століття. Річ у тім, що якось до князя Андрія Боголюбського уві сні прийшла Божа сила, що зійшла на його військо. Після цього армії вдалося перемогти ворогів, тому правитель наказав йти у хрестові походи. Кажуть, що у свято ще дозволяється купатися у річках та озері. Наступними днями цього краще не робити, оскільки є повір'я, що можна притягнути хвороби.
Медовий Спас: традиції свята
Під час Медового Спасу християни продовжують йти до храму, щоб святити мед – ця традиція наших предків збереглася й до нині. Господині печуть з нього пироги, а також готують кашу з пшона та роблять млинці. У свято страви повинна скуштувати вся родина, друзі та сусіди. Добре також поділитися ними з нужденними. Наші предки вважали, що освячений мед потрібно порозкладати по двору, щоб будинок був захищений.